KADIN DEMEK, VATAN MUHAFAZASINDA  EN ÖNDE YER ALMAK DEMEKTİR?
Hasan Alparslan

Hasan Alparslan

Araştırmacı,Gazeteci-Yazar

KADIN DEMEK, VATAN MUHAFAZASINDA  EN ÖNDE YER ALMAK DEMEKTİR?

08 Mart 2018 - 10:04 - Güncelleme: 08 Mart 2018 - 14:04


Hayatımızın her anında, her konuda ve her zaman başrolde yer alan, eğiten, yetiştiren, hatta Türk tarihinde yaşanan savaşlarda, hain girişimlerde hep en önlerde yer alarak ülkenin bugünlere ulaşmasında önemli bir yere sahip olan ve yaşamımızın doğumdan ölüme her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakar kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.

Adam olmadan önce insan olabilmenin en temel unsurudur kadın. Çoğu zaman değil, her zaman her gözün nuru, hayatın can damarıdır. İnsanlığın devamı için olmazsa olmazdır. En büyük dertlerin dertlisi, en büyük mutlulukların ardındaki kahramandır.
Kadın; denizin dibindeki inci, parlaklığıyla gözleri alan yakuttur. Küçük şeylerden mutlu olan, mutlu olduğunu da, mutlu olmasına sebep olanı da unutmayandır.

Hep zarar gören ama kimseye zarar vermeyen kişidir. Çilekeştir. Zillete düşendir. Bir kenara itilen, canı çıkana kadar dövülendir. Her kabağın başına patladığı yazgısı kara talihsizlerin talihsizidir. Allah'ın kadını bir emanet olarak verdiğini unutan adamlara adam olmadıklarını anlatan sessiz aktörlerdir.

Şehit tabutuna sarılmış gözyaşı döken şehit anasıdır. Asla katillere boyun eğmeyen, bebeği sırtında Kurtuluş Savaşına mermi taşıyandır. En asil alın terinin en muhteşem sahibidir.

Benim bu satırları yazıyor olmamın vesilesidir. Canımın içi, gözümün bebeğidir. Gözünden damlayacak bir tek yaşa ömrümü feda edeceğim kişidir. Gönül bahçemde açan rengârenk güllerin arasındaki en güzel çiçektir.
İnsan olmanın vesilesidir. Havva'dır kadın. Sevgilinin can damarı Amine'dir. Latife eş Hatice'dir. Bir iffet abidesi Meryem'dir.

Kadın? 
Kadın her 8 Mart'ta adına istatistikler tutulan, 9 Mart'ta da unutulandır.
Yani kadın anadır, yardır. Kıymeti kıymetsizleştirenlerin karşısında dimdik duran candan öte candır.

Kadın demek, sadece çocuk doğurup, büyütmek demek değildir. 
Kadın demek, yeri geldiğinde vatan muhafazasında en önde yer almak demektir. Biz Türk tarihinde buna birçok kez şahit olduk. Kurtuluş Savaşında vatan muhafazasında yer alan Nene Hatunlar, 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminde de en ön saflarda yerlerini aldılar. 15 Temmuz Şehitler Köprüsünde tankların üstüne korkusuzca yürüyen kadınların mücadelesini hangi ifadeler tam olarak anlatabilir. O gece 11 kadın kahramanımızı şehit verdik. Milletimiz onları asla unutulmayacak "Hepsine ne kadar minnet duysak azdır.

Fedakârlıkları, emekleri, sevgileri ve mücadeleleriyle insanlığın umudunu yeşerten tüm kadınların, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ediyorum. İnsanlık tarihindeki nice örnekleri gibi, ülkemizin kadınları da, tarih boyunca istiklal ve istikbal mücadelelerimizde daima en ön safta yer aldılar. Kimi zaman devletin kuruluşunda, kimi zaman vatanın kurtuluşunda görev üstlenen kahraman kadınlarımız, geride asla unutulmayacak, günümüz kadınlarına rehber olacak bir miras bıraktılar. Bugün de kadınlarımız, Türkiye’nin demokrasi, kalkınma ve özgürlük mücadelesine damgalarını vuruyorlar.
Hasan ALPARSLAN Araştırmacı Gazeteci-Yazar 08 Mart 2018

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar