Merkez Bankası faiz beklentisi yüzde kaç? AA Finans faiz kararı beklenti anketi sonuçlandı

Son Dakika Ekonomi Haberleri - Merkez Bankası faiz kararı beklentisi için 20 ekonomistin katıldığı bir anket düzenleyen Finans beklentinin sonuçlarını paylaştı. Peki, Merkez Bankası faiz beklentisi ne yönde, faizlerde son durum ne? İşte beklenti anketi sonuçları ile ilgili detaylar…

Merkez Bankası faiz beklentisi yüzde kaç? AA Finans faiz kararı beklenti anketi sonuçlandı
17 Eylül 2021 - 19:56
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin büyük çoğunluğu bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) sabit bırakılacağını tahmin ediyor.

MERKEZ BANKASI FAİZ BEKLENTİSİ NE YÖNDE?


Finans'ın 23 Eylül Perşembe günü gerçekleştirilecek PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketi, 20 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. Buna göre, 18 ekonomist politika faizinin yüzde 19'da sabit bırakılmasını beklerken, 2 ekonomist politika faizinin 100 baz puan düşürüleceğini tahmin ediyor. Ağustos ayındaki PPK toplantısında politika faizi yüzde 19 seviyesinde sabit tutulmuştu. Ekonomistlerin yıl sonu politika faiz oranına ilişkin beklentilerinin medyanı ise bir önceki anket dönemine göre 50 baz puan artarak yüzde 18 oldu.

2021’DE FAİZ KARARLARI NELER OLMUŞTU?


2021 yılında Ocak ve Şubat aylarında faiz yüzde 17’lerde sabit tutulmuş Mart ayında ise 200 baz puan artırılarak yüzde 19’a çıkarılmıştı. Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarındaki toplantılarda ise yeni bir karar alınmadı ve faizler yüzde 19’da sabit tutuldu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum