Taze baklanın çok önemli faydaları!

Uzman Diyetisyen Dilek Sivri lif, folik asit, K vitamini, potasyum ve zengin bitkisel protein başta olmak üzere vitamin ve mineral deposu olan bakla tüketimine dair önemli bilgiler vererek faydaları hakkında açıklamalar yaptı.

Taze baklanın çok önemli faydaları!
14 Haziran 2021 - 20:13

Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Arş. Gör. Dilek Sivri, fitokimyasal içeriği zengin olan bir sebze olan bakla tüketimi hakkında önemli bilgiler aktardı. İçeriğindeki izoflavonun meme kanseri gibi bazı kanser türlerine karşı etkili olduğu hakkında deneysel çalışmaların bulunduğunu ifade eden Arş. Gör. Dilek Sivri, “Ayrıca içeriğindeki lif LDL kolesterolü düşürür, kolon sağlığını korur, kan şekerini regüle eder,  doygunluk hissini arttırarak kilo kontrolünü sağlar.” dedi

Sürekli çiğ yumurta tüketiyorsanız dikkat!

 

TAZE BAKLA KIRMIZI ETE ALTERNATİF OLUYOR


Mevsim geçişlerinin olduğu bu dönemde yetişen taze bakla tüketimiyle içeriğinde bulunan C vitamini ve fitokimyasallar aracılığıyla bağışıklık sisteminin güçlendirilebileceğini ifade eden Diyetisyen Dilek Sivri, “Baklanın protein içerip kolesterol içermemesi kolesterolü yüksek bireyler için kırmızı ete alternatif oluştururken, vejetaryen ve vegan beslenmesinde ana öğünde olması gereken besinlerdendir.” şeklinde bilgi verdi. 

PARKİNSON HASTALARI DİKKATLİ OLMALI


Dilek Sivri, bazı bireylerin bakla tüketirken daha dikkatli olması gerekirken bazılarının uzak durması gerektiğinin altını çizerek, “Taze baklada dopamin öncüsü L-Dopa bulunur. Bakla tüketimiyle beyinde dopamin salgısı artmaktadır. Parkinson hastalığını nedeni ise beyinde dopamin salgısının azalmasıdır. Bu yüzden diyetlerinde taze bakla bulunduran bireylerin bu hastalığa yakalanma riski azalabilir. Ancak Parkinson hastalığında kullanılan ilaçların etken maddesinde de L-Dopa bulunması bakla ve ilacın birlikte kullanıldığı zaman çok fazla doz alınmış ilaç etkisi yapacağından ilaç tedavisi alan Parkinson hastaları bakla tüketecekleri durumda mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir” diye konuştu.

Organik yumurta nasıl ayırt edilir?

 

FAVİZM HASTALARI, GEBELER VE BEBEKLERİN TÜKETİMİ SAKINCALI


İrritabl bağırsak sendromu olan bireylerde ise gaz yapabileceğinden dikkatli tüketilmesi gerektiğini ifade eden Sivri, “Halk arasında ‘bakla zehirlenmesi’ olarak bilenen favizm hastalığı olanlar, gebe ve bebeklerin bakla tüketiminden uzak durmaları gerekmektedir.” diyerek sözlerini önemli bir tavsiye ile sonlandırdı: “Sağlıklı bir beslenme için tek besine dayalı beslenme modelleri yerine her besin grubunun, her birinden her gün yeterli miktarda alınması gerektiğini de unutulmamalıdır."


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum