ÇOK İLGİNÇ BİR CENAZE VE ÖLÜM PAZARLIĞI

Olayın hala etkisi altındayım "Psikolojim bozulmadı" desem yalan olur, Bundan bir kaç yıl önce, Akyazı'da bir yakınımız vefat etti

ÇOK İLGİNÇ BİR CENAZE VE ÖLÜM PAZARLIĞI

Olayın hala etkisi altındayım "Psikolojim bozulmadı" desem yalan olur, Bundan bir kaç yıl önce, Akyazı'da bir yakınımız vefat etti

ÇOK İLGİNÇ BİR CENAZE VE ÖLÜM PAZARLIĞI

Olayın hala etkisi altındayım "Psikolojim bozulmadı" desem yalan olur, Bundan bir kaç yıl önce, Akyazı'da bir yakınımız vefat etti.

Cenaze evine taziyeye gittim Cenaze  yurtdışından gelecekti Bizde evin önünde bekliyoruz, Cenaze evinin tam karşısında cami var, Topluca oraya yatsı namazını kılmaya gittik, Tam namazdan çıkarken koluma birisi yapıştı,

Bizim köyün eski imamı Necati hoca, Necati hoca, benim hem ilkokuldan arkadaşım Hem Arapça ve hafızlık eğitiminden arkadaşım Hoca, elimi sıkıca tutarak "Bak İzzet kardeşim, baban öldü, Onun cenaze işlerini Süleymancılara kaptırdık, Çocuklarına vasiyet et, Bari senin cenaze işlerini ben yapayım, Köyde iki tane zengin adam vardı, Biri baban, biri sen, Babanı kaçırdık, Bari seni kaçırmayayım, Ne olur çocuklarına vasiyet et, Senin cenaze işini ben yapayım" dedi. Ben şok oldum Biraz kendimi toparlayarak "Yahu hoca, emsal sayılırız Hangimizin daha erken öleceğini Allah bilir, Sen garantici konuşuyorsun" dedim.

Necati hoca yüzüme baktı ve kendinden emin bir ses tonu ile " Seninle emsaliz ama sen benden erken ölürsün, Çünkü sen çok vurgunlar yedin Karın öldü, Depremde çocukların öldü, Çok fazla yaşamazsın, Bizim işimiz bu" dedi.

Nutkum tutuldu, Diyecek söz bulamadım, Camiden çıkıyoruz, Hoca hala ısrarcı "Çocuklara vasiyet etmeyi unutma, Necati hoca de onlara" diye sıkıca tembihledi, Hayatta bir tane kızım kaldı, Ona tembih ettim mi bilmiyorum, Hanıma anlattım, Bunu vasiyet kabul eder mi?. Onuda bilmiyorum,.

Görüyorsunuz Bu dünya da herkesin beklentisi çok farklı Doktor, herkes hasta olsun, bana çok hasta gelsin, çok para kazanayım ister, İmam, cemaatin zenginleri ölsün, yolumu bulayım ister, Avukat, herkes birbirini kurşunlasın Herkesin arasında niza olsun Bol paralı davalar alayım ister, Mahallenin dulu, zengin'in karısı ölsün, zengin beni alsın ister, Cenaze işlerinin bu kadar paralı olduğunu vallahi bilmiyordum, Son yıllarda çok yakınım öldü, Uzun yıllar Süleymancılara ait Kur'an Kurslarında okuduğum için, kurslardan çok arkadaşım var, Cenazelerimi hep onlar kaldırdı, Onlarda para işi yok, Ancak kurslara yardım alıyorlar, Zaten benden yıllardır alırlar, Cenaze sırasında ayrıca para talep etmezler, Kişi daha vefat ettiği an, sela okuma ile para işi başlıyor............7'si........40'ı.........52'si.........Sene-i devriyesi Devam ediyor. Necati hoca aslında çok haklı Fukara çıkarır 50 TL verir, Zengin çıkarır 500- bin TL verir, Bütün dostlarıma tavsiyemdir. Kefen paranızı, Sair cenaze paranızı biriktirip, bir kenara koyun, O parayı da unutun, Milleti sıkıntıya sokmayın, Hatta size cenaze hizmeti verecek imamla şimdiden sıkı pazarlık yapın, İşi şimdiden bağlayın, Benden söylemesi.

Haber: İzzet Dönmez


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum