YÜZ BİN KİŞİ DENKLİK AFFI BEKLİYOR ! YÖK NEREDE.?

Yüz bin kişiyi Ekmeksiz aşsız bırakan YÖK Kendi ekmeği Aşımı bölünüyor.?? Bu kadar kişinin Sıkıntısının sorumlusu kim olacak ? Bu sıkıntının ardından vebal varmıdır yokmu dur ? Peygamber efendimizin "zoraştırmayın kolaylaştırın" hadisini hatırlatmak gerekir.

YÜZ BİN KİŞİ DENKLİK AFFI BEKLİYOR ! YÖK NEREDE.?
06 Ekim 2023 - 09:27 - Güncelleme: 06 Ekim 2023 - 09:36


Yüz bin kişi denklik affı bekliyor: Denklik affı çıkacak mı?
 
Yurt dışı üniversite diplomaları Türkiye'de geçersiz olan yüz binlerce vatandaşın mağduriyetini çözecek olan denklik affı çıkacak mı?
Yükseköğretim Kurulu'nun Türkiye'nin imzaladığı Lizbon Sözleşmesi'ne rağmen yurt dışında alınan diplomalarını Türkiye'ye dönerek kullanamayan denklik affı mağdurları bir an önce çözüm bekliyor. Mezun olmalarının ardından yurt dışından dönerek ülkelerine hizmet etmek isteyen denklik mağdurları af çıkarılmaması nedeniyle mesleklerini icra edemiyor.
 
Özellikle doktor, mühendis, hukukçu ve öğretmen gibi alanlarda eğitim alan ve döndüklerinde diplomaları geçerli sayılmayan binlerce mağdur, YÖK tarafından gerçekleştirilen bu haksızlığın en kısa sürede sonlandırılması istiyor. Sayılarının yaklaşık 100.000’i bulduğunu belirten denklik affı mağdurları en temel insani hak olan eğitim ve çalışma hakkına kavuşmayı talep ediyor.
Geçimini sağlamak için yıllarca eğitimini aldıkları meslekler yerine geçici ve üniversite diploması istemeyen işlerde çalışmak zorunda kalan denklik mağdurları sosyal medya platformlarında bir araya gelerek etkinlik düzenliyor. Neredeyse her akşam yetkililere seslenmek için tek yürek olan denklik affı mağdurları mesleklerini icra etmek istediklerini belirterek çözüm bekliyor. 
Meclis'in açılmasına günler kalmışken denklik affı mağdurları torba yasadan müjdeli bir haber bekliyor. 
 
DİPLOMA DENKLİK SORUNU NEDİR?
 
YÖK denkliği, yurtdışında tanınan bir yükseköğretim kurumundan alınan ön lisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarının Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarınca verilen ön lisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarına eşdeğer olduğunun tespit edilmesini ifade etmektedir. Denklik belgesi, denkliği talep edilen diplomanın Türkiye’de hangi alan ve düzeyde tanındığını gösteren belgedir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum