YENİ SİSTEMİN KÜRESEL POLİTİKALARA İZDÜŞÜMÜ.?
İnci Salar

İnci Salar

Siyaset Akademisi Araştırmacı Yazar Siyasi Analist

YENİ SİSTEMİN KÜRESEL POLİTİKALARA İZDÜŞÜMÜ.?

 

En kusursuz sistemini de kursanız sonuçta Zafiyet sahibi Beşer imalatı olmasından dolayı sonsuz ömür taşımaz. Gelen bir delik açar giden bir delik açar, zaman içinde gemi su almaya başlar en kusursuz dediğiniz Sistem batmaya başlar. 
Tıpkı Türkiye'de Cumhuriyet Rejiminde yıpranan sistemlerin zaman içinde Rejime verdiği zararlar gibi. 
Rejim kendini muhafaza ederken Sistem zafiyetler göstermeye başladı. 
Statüko özellikle de Oligarşik Bürokrasi Sistemi deldi, Vesayetle ciddi zarar verdi ve 100 yıl ilerlemeyi engelledi. 
Oyunun dışında kalmayı, böylesi bir demografik yapı ve hinterland avantajını kullanamamayı makkus talihe dönüştüren Türkiye, Sisteminin gücünü dış mihrakların eline teslim etti. 
Bu minvalde seyreden kara tarih sürecinde bugün Küresel Dünyanın geldiği son nokta neredeyse aynı. Biz bu talihi yaşarken oyun kurucular da kendi risklerinin de başlarına ördüğü çoraptan kurtulmakla meşgul. 
Güneşin her doğduğu gün bir ülkenin kurulduğu dünyada, Böl ve yönet stratejistleri birgün bu hale geleceklerini bilmiyorlardı kuşkusuz. Arap Baharları, Ortadoğu vekalet savaşları, 3.Dünya ülkeleri müstemleke tahakkümleri o kadar fütursuzca ışık hızında ilerledi ki Dünyanın kısa sürede uyanmasına sebep oldu. Bölerek elde edecekleri kâr artık umulanı vermiyor zîrâ bölünmüşler artık müstemleke sistemi kabul etmiyor Sağ'laşıyor hatta Aşırı Sağ'a evrilerek, dünyaya kapanıyor. 
Derin İngiltere çökmekte olan AB'den çıkıyor,suyu kesilmiş ve kangren olmuş müstemleke devletlerinden hüsran yaşıyor, kuzeyde sıkışıp kalmış fakirleşiyor, yeni sistemler arıyor. 
Bilindiği gibi paranın rotasını ABD'den Çin'e yönlendirerek bir çıkış programı geliştirmişlerdir. ABD'de Trump bu amaçla getirilmesine karşın yine bu doğrultuda zamanla İngiltereye bağlı Gladyo ABD ile Pentagon'un arası açıldı. Sadece kendisi değil politikaları da bu arada kalan Trump zaman içinde maymuna dönerek 3. Tür, hilkat garibesi politikalarla Dünyada alay konusu oldu. 
Oluşturduğu kaos ile hem küresel politikaları hem de dünya ekonomisini tıkadı. 
Son kalesi, Ortadoğuda para havzasını kaybetmemek uğruna Suriye'de kurduğu paravan harebe platformunda İran ile Vekalet savaşlarını yürüttü. 
Rusya bölgede her ikisini aynı anda bastırmak için büyük enerji harcadı, harcıyor. Türkiye ise toprak bütünlüğü mottosundan şaşmaksızın ilerlerken zaman zaman güçler arasında ara dayağı yiyor. 
Abd baktı olmuyor devreye spekülatif B planını koyuyor. 
ABD ülkelerin makro ekonomik dengelerini dolar dinamiti ile yerinden oynatıyor. İran Rusya parası bir gecede dolar karşısında %70 kayba uğruyor, ha keza Türkiye'yi aynı dirençle yükseliş ivmesini stabil düzeye çekiyor.
Bunun yanısıra Ortadoğu'da hüsrana uğrayan ABD'nin son kozu Dolar sorunsalını bertaraf etmek için Dünya ülkeleri ivedi çözümler almaya başlıyor. Yani başka bir değişle son Dolar silahı da elinden alınmış ABD sonrasında ne yapacak.? 
İran'a ambargo destek bulmuyor çünkü AB İran ile iş yapıyor. Ha keza yine aynı sebepten Nato'yu İran üzerine sürmek zinhar nato üyeleri tarafından reddediliyor. ABD ile BM ve ABD ile Nato arası açılıyor. Günah keçisi Trump sevilmeyen adam ilan ediliyor. 
Sonuç olarak alt alta sıraladığımız ve yazamadığımız bir çok sebepten sadece Türkiye değil Küresel Sistemlerin de tıkandığı Dünya ölçekli kriz ile boğuşurken yine dünyada ilk çözüme odaklı ilk golü Türkiye attı. 
Dünya henüz çareler ararken Türkiye 1-0 öne geçerek Sistemini değiştirdi ve erken kalktı, erken yol almış oldu. 
Bu olağanüstü küresel stratejik hamle zamanlama açısından Türkiye'ye olumlu dönüşler sağlayacak. 
Belkide yerküreye rol model olacak ve diğer ülkeleri kuyruğuna takacak. Özellikle de Dünya beş'ten büyüktür diyerek 3. Dünya ülkelerine hayal pompalayan Erdoğan bu üstlendiği modelle Küresel kriz yaşanırken 3. Dünya ülkelerine umut olacak. 
Dünya değişecek bu kat'i. 
Türkiye kalktı
Yol aldı.
İlk Küresel inovasyon atak Türkiye'den geldi. 
Değişim gerçekleşti. 
Yolumuz açık inşallah..! 
İnci Salar

YORUMLAR

  • 0 Yorum