Uzun süre tok tutan yiyecekler nelerdir? Diyet yaparken tok tutan besinler...

Diyet yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, besin değerleri bakımından zengin, sağlıklı gıdaların tüketilmesidir. Vitamin ve minerallerin en sağlıklı şekilde karşılandığı tabaklar hem uzun süre tok kalmaya hem de sağlıklı ve kalıcı kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Peki uzun süre tok tutan besinler nelerdir? İşte gün boyu tokluk hissi veren yiyecekler...

Uzun süre tok tutan yiyecekler nelerdir? Diyet yaparken tok tutan besinler...
14 Haziran 2021 - 20:13

Sağlıklı ve kalıcı kilo vermek için aç kalmadan diyet yapmak, öğünleri zengin besin değerlerine sahip yiyeceklerle geçirmek diyet yapanların dikkat etmeleri gereken en önemli kurallardandır. Öğünlerde uzun saatler tok tutan besinlere yer verilmesi halinde uzun saatler tok kalarak kilo verme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Kayısının faydaları nelerdir? Sindirim sistemini çalıştıran kayısı günde ne kadar tüketilir?

Uzun Sure Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

Kalıcı kilo vermek ancak sağlıklı beslenme ile mümkündür. Ağır ve sağlıksız diyetler, günlük alınması gereken vitamin ve minerali tamamlamadığından çeşitli hastalıklara neden olur. Bundan dolayı az ve kaliteli beslenmek en önemli kuraldır. Diyet yaparken en dikkate alınması gerekenlerden biri dengeli tabaktır. Mevsim yeşilliklerinin olduğu, protein ve sağlıklı karbonhidrat ile zenginleştirilen tabaklarla oldukça sağlıklı şekilde doyulabilir.  Diyet listelerinde mutlaka yer alması gereken, besin değerleri bakımından zengin düşük kalorili besinler şöyledir:

Demir eksikliği belirtileri nelerdir? Demir eksiliğine ne iyi gelir? Doğal tedavi yöntemi

Protein:

Kırımızı et, beyaz et, nohut, fasulye, mercimek gibi kuru baklagiller; fındık, badem, kaju; kayısı, kivi, muz, kavun, ahududu, portakal; orkinos, sardalya, ton balığı; yumurta, süt yoğurt gibi besinler protein bakımından oldukça zengindir. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken en önemli şey besinlerin doğru şekilde pişirilip doğru miktarlarda tüketilmesidir. 

Protein eksikliği neden olur belirtileri nelerdir? Hangi besinler protein eksikliğine iyi gelir

Sağlıklı Karbonhidrat:

Tam buğday makarna, yulaf, tam tahıllı ekmek, bulgur gibi sağlıklı karbonhidrat içeren yiyeceklerin dengeli şekilde tüketilmesi, uzun süre tok kalmaya ve vücudun ihtiyacı olan besinleri karşılamaya yardımcı olacaktır. Ancak miktarına ve tüketim şekline dikkat edilmesi gerekir. 

Kuruyemişin faydaları nelerdir? Her gün kuruyemiş tüketmek hangi hastalıklara iyi gelir?

Sağlıklı Yağlar:

Zeytinyağı ve tereyağı ile yemek yapmaya özen gösterilmelidir. Ancak miktarına çok dikkat edilmesi gerekir. Mümkün mertebe çok az kullanılmalıdır. Avokado, balık, somon, yumurta Hindistan cevizi yağı gibi besinlerle de vücudun ihtiyacı olan sağlıklı yağ karşılanabilir. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum