TÜRKİYE-KATAR TRENİ; ADALET, BARIŞ VE İŞBİRLİĞİ İÇİN YOLA ÇIKTI?

Osmanlı’dan ayrılmamak için epeyi çabaladıktan sonra, en son ayrılan; Cumhuriyet döneminde de -özellikle son 20 yılda- Türkiye’ye hep en yakın duran Arap ülkesidir Katar...

TÜRKİYE-KATAR TRENİ; ADALET, BARIŞ VE İŞBİRLİĞİ İÇİN YOLA ÇIKTI?
28 Kasım 2020 - 03:49

Arap ülkelerini ırkçı bir anlayışla suçlayanlar; petrodolarlarını ABD ve İngiltere’de değerlendirdiklerinde önce bunu doğal karşıladığı için umursamayan, sonra da “dolarlarını bize getirmez bu Araplar” diyerek aşağılayanlar, Katar’ı ve ülkemize olan yatırımlarını ısrarla sürdürmesini anlayamaz.

Paralarını Türkiye’ye yönlendirdikleri zaman “aman yeşil sermaye bizi yutacak” paranoyasına sarılanlar; “Bütün Türkiye’yi Katar’a satıyorlar” yalanını aşağılık biçimde durmadan ısıtanlar;

Çok geride kalmış sosyalizan gözlükle dünyaya baktığı için kapitalist sermaye akışını anlamaktan uzak olanlar; daha da acıklısı aslında liberal yaklaşımlara sahip oldukları halde, sadece RTE’ye ya da Ak Parti’ye olan düşmanlıkları, hınçları nedeniyle gerçeği saptıranlar bu yatırımın değerini anlamaktan zaten uzaklar.

Geleceğin dünyasında Türkiye-Katar-Malezya üçgeninin; tüm dünyada, Şimdiye dek Londra merkezli sermayenin ekmeğini yediği İslami finans, İslami FinTech, İslami sigorta alanlarında nasıl önemli bir güç oluşturacağını; bunun temellerinin İstanbul Finans Merkezi ile -her iki anlamında- şimdiden nasıl atıldığını görmek istemeyenlere de zorla bunu anlatamazsınız.

Onlar için ölçü RTE ve Ak Parti karşıtlığıdır. Bu yüzden de RTE ve Ak Parti yararına olacağı varsayılan her girişim -aslında doğru bile olsa, aslında Türkiye için çok iyi bile olsa- kabul edilemezdir, eleştirilmelidir, hatta yerden yere vurulmalıdır çünkü onlar #KategorikMuhalif tutumun bataklığına saplanmışlardır, çoğunun çıkmak için çabası da yoktur.

Üstelik bu kişilerin tarih bilinci de zayıf olduğundan onlarca yıldır olup bitenleri akılcı bir yorumla tarih süzgecinden de geçiremezler, geçirenlere de ateş püskürürler. Bu yüzden de hayatın, zamanın ruhunun akışına ters bir yolda anlamsız ve umutsuzca debelenirler.

Onlar zaten uzun zamandır umutsuzlar. Bu gamlı baykuşluklarını kağıttan politik külahlara sarıp bedava dağıtmalarına rağmen artık alan da gittikçe azalıyor.

Özetle, kendisini Suudi Arabistan, BAE ve Mısır’ın haksız, hukuksuz darbe/işgal girişiminden, ambargodan kurtaran Türkiye’ye karşı gönül borcunu, kendisi ve Türkiye için akılcı biçimde ödemesini de iyi anladığımız bir ülkedir Katar.

Anlamayanlar, anlamamak için çabalayanlar, anlamış ama başkasının anlamaması için sahte algılar üretenler; gözü RTE ve Ak Parti düşmanlığından başka bir şey görmeyenler; Avrupa Merkezci, İslamofobik, batı hayranı köksüzler; üzülmeye, kahrolmaya devam edecekler.

Türkiye-Katar treni çoktan yola çıktı. Yeni katılan vagonlarla adalet ve barış treni olarak her gün biraz daha güçlenerek ilerliyor.

Vesselam.

ANALİZ: İlhami Mısırlıoğlu

YORUMLAR

  • 0 Yorum