"TÜRKİYE'DEKİ FİLİSTİNLİ ÖĞRENCİLERİN ÖĞRENİM ÜCRETİNİ DEVLET KARŞILAYACAK"

"TÜRKİYE'DEKİ FİLİSTİNLİ ÖĞRENCİLERİN ÖĞRENİM ÜCRETİNİ DEVLET KARŞILAYACAK"
18 Kasım 2023 - 00:49 - Güncelleme: 18 Kasım 2023 - 01:04

Türkiye'deki Filistinli öğrencilerin öğrenim ücretini devlet karşılayacak
 
Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan karara göre Türkiye'de öğrenim gören Filistinli üniversite öğrencilerinden öğrenim ücreti alınmayacak.
Depremden etkilenen üniversite öğrencileri ile Türkiye'de üniversite okuyan Filistinlilere devletten destek...
2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Karara göre 6 Şubat depremleri nedeniyle ailesi veya kendisi olağanüstü hal (OHAL) ilan edilen illerde ikamet eden üniversite öğrencileri ile OHAL bölgesinde örgün öğretimine devam eden öğrencilerden öğrenim ücreti ve katkı payı alınmayacak.
Ayrıca 2023-2024 öğretim yılı için ikinci öğretim ücretini ödemiş öğrencilerin ödediği miktar, yükseköğretim kurumları tarafından iade edilecek.
Filistinli öğrencilerin öğrenim ücreti devlet tarafından karşılanacak
Söz konusu karara göre ayrıca 2023-2024 öğretim yılı bahar döneminde ailesi veya kendisi Filistin'in Gazze şehrinde ikamet eden ve herhangi bir yüksek öğretim kurumunda eğitimine devam eden önlisans ve lisans öğrencilerinin ödemesi gereken öğrenim ücreti de devlet tarafından karşılanacak.


Türkiye’deki üniversitelerde yaklaşık 5 bin 700 Filistinli öğrenci eğitim görüyor.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum