"SAKARYA LONGOZ ZEHİRLENİYOR KİMSE YOKMU?

"SAKARYA LONGOZ ZEHİRLENİYOR KİMSE YOKMU?
07 Temmuz 2024 - 15:53 - Güncelleme: 07 Temmuz 2024 - 16:00
"SAKARYA LONGOZ ZEHİRLENİYOR KİMSE YOKMU?
Dünyada ikinci, Türkiye'de ise tek parça halindeki en büyük longoz olma özelliği taşıyan ve eşine nadir rastlanan doğa harikalarından saklı cennet Acarlar Longozu, güzelliği ile görenleri hayran bırakıyor.
Yeşilin her tonunun buluştuğu, hem doğa harikası hem önemli bir oksijen kaynağı olan ve Türkiye’nin tek parça halindeki en büyük longozu olma özelliği taşıyan Acarlar Longozu, Sakarya’nın Karasu ve Kaynarca ilçesi arasında yer alıyor. 24 kilometrelik alanda 200 çeşitten fazla göçmen kuşa ve 2 bin 300 civarında bitki türüne de ev sahipliği yapan Acarlar Longozu, son yıllarda sadece Sakarya'nın değil, Türkiye'nin gezilip görülmesi gereken turistik noktalarından biri haline geldi. Nilüfer ve göl laleleriyle, endemik bitki örtüsüyle, başta dişbudak olmak üzere diğer ağaç türleriyle, kuş ve balık çeşitleriyle, hepsinden önemlisi adeta cennetten bir köşe görünümüyle hayran bırakan longoz, yılın her döneminde farklı bir güzelliğe bürünüyor.
Eşine nadir rastlanan longozlar Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün koruması altında bulunuyor.
Longozlar halk arasında "subasar orman" olarak biliniyor. Burası aslında ormanlık bir alan ve tabanı sularla kaplı. Özellikle denize yakın yerlerde oluşan bu ormanlar, suların getirdiği kımların bir set halinde dere ağzını kapatmasıyla oluşuyor. Zamanla su bölgede birikiyor ve bölgede bir çeşit eko sistem oluşturuyor. Bu ekosistem de dünyada çok ender görülen bir bir ekosistem olarak biliniyor. İşte çok nadir görülen bir tabiat harikası olan longoz ormanlarından bir tanesi de Türkiye'de Sakarya'da bulunuyor. 
Özelikle sakin ve sessiz bir ortamda tatillerini geçirmek isteyenlere ev sahipliği yapan longoz, ziyaretçilerin zihnini dinlendiriyor.
Yılın her döneminde ayrı güzelliğe bürünen Acarlar Longozu, ziyaretçilerini adeta bambaşka bir dünyaya götürüyor.
Zengin bitki florası ve 200’den fazla kuş türünü barındıran longoz, doğaseverlerin fazlası ile tercih ettiği bir yer halini almış durumda. Türkiye’nin yanı sıra dünyanın da en büyük ikinci longozu olma özelliğine sahip ve doğasıyla seyrine doyumsuz manzaralar oluşturan bölge havadan da görüntülendi.
Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 1'inci Bölge Müdürlüğü bünyesindeki Sakarya Şube Müdürlüğü'
Sakarya Kaynarca Büyükyanık ve Turnalı Mahallelri altı Dünyanın ikincisi Türkiye’nin tek parça su basar ormanı LONGOZ'u zehirliyorlar Yetkili etkisiz Sorumluları nerede?
Kimyasal atığa benzeyen yağ tabakası ve Kızıl renge dönmüş su tüm doğa bitki ve canlıları tehdit ediyor..
https://www.facebook.com/share/p/LPRVhubx8PDxJUfi/?mibextid=oFDknk

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum