Sakarya' Kaynarca' Karasu Acarlar Longozu beyaz nilüferleriyle ziyaretçilerini büyülüyor

Sakarya' Kaynarca' Karasu Acarlar Longozu beyaz nilüferleriyle ziyaretçilerini büyülüyor
22 Haziran 2024 - 10:26
Acarlar Longozu beyaz nilüferleriyle ziyaretçilerini büyülüyor
Dünyanın en büyük longoz (subasar) ormanlarından biri kabul edilen Sakarya'daki Acarlar Longozu, göçmen kuşları, beyaz nilüferleri, endemik bitkileri, piknik alanları ve konaklama imkanlarıyla ziyaretçi akınına uğruyor.
Sakarya'nın Karasu ve Kaynarca ilçelerinin ortasında bulunan, 24 kilometrekarelik alanıyla alaca balıkçıl, kaşıkçı, çeltikçi, karabatak, dalgıç türleri, bahri, pakta, altıngöz, kadife ördek, sülün, çulluk, yaban ördeği, deniz ve balık kartalları gibi 200'e yakın yerli ve göçmen kuşun barındığı longoz, yılan balığı, sazan, yayın, kızılkanat, turna, kefal gibi balıklara da ev sahipliği yapıyor.
Özellikle sabah saatlerinde açan, akşama doğru kapanan nilüferleriyle ziyaretçilerini büyüleyen longozda, dişbudak, kızılağaç, karaağaç, söğüt, yabani siklamen ve eğrelti otu yanında göl soğanları, su menekşesi gibi endemik türler de yer alıyor.
Birinci derece sit alanı olarak korunan longoza gelen ziyaretçiler, 750 metre uzunluğundaki ahşap yürüme yollarında bitki ve kuş türlerini gözlemleyebiliyor, doğal güzellikleri keşfetme fırsatı yakalıyor.
Deniz, göl, kumul ve orman ekosistemlerini bir arada barındırmasıyla ziyaretçilerine görsel şölen sunan longoz, biyolojik çeşitliliğiyle görenleri kendine hayran bırakıyor.
İstanbul’dan gelen ziyaretçi Erol Karlı, ben İstanbul’dan geldim, artık Sakarya, Bodrum diyoruz buraya. Karasu yani Sakarya Karasu'dayız ve bugün buraya Acarlara geldik. Muhteşem bir doğa çeşit çeşit kuşlar, hayvanlar ve Dünyada çok az bulunan suda yetişen nilüfer çiçekleri onları gördük, yılanları, kurbağaları, kaplumbağaları, balıkları her şeyi gördük. Her şey muhteşem. Hava çok harika. Iıı her yıl da tekrar ediyoruz. Herkese de gelip görmesini tavsiye Çok teşekkür ederim dedi. 
Oğuz Uyar, Ankara'dan geldik bayram tatili için. Longozu gezdik baya güzel nilüfer çektiklerini gördük. Yılanlar vardı. Onlar dikkatimizi çekti değişik çeşitleri vardı burayı da güzel ambiyans haline getirmişler. Çok güzel yapmışlar. Yani temizlik olarak da güzel. Belediyemize bu konuda teşekkür ediyorum. Herkes çok beğendik. Herkesin de buraya gelmesini tavsiye ediyoruz dedi.
 
Sümeyye Uyar, Ankara'dan geldik buraya bayram tatili için. Burayı gezdik. Buradaki kuşlara yılanlara, böceklere ve çiçeklere baktık. Burayı gerçekten çok beğendik. Temizlik, kafeteryasına kadar her şeyini çok beğendik. Herkese teşekkür ederiz. Herkese gelmesini tavsiye ederim. Gördük. Nilüfer Çiçeklerini gördük. Onları inceledik. Fotoğraf çektik tabii ki de. Buraya geldiğimiz için mutluyum Herkesi çağırıyor içeri dedi.
Osman Kara, Ben İstanbul'dan geldim. Sakarya'ya gezmek için. Burayı da çok merak ettim. Ama geldiğime de pişman olmadım. Gerçekten harika bir yer. Huzur veriyor, mutluluk veriyor. Bayağı da insan yoğunluğu var. Bayağı da talep var. Herkesin burayı tanımasını isterim ve gezmesini isterim bütün doğa harikası var. Nilüfer çiçekleri var, hayvanlar var. Yani doğa harikanın olduğu her şey burada var. Her şeyi bulabilirsiniz burada. Gerçekten güzel bir yer dedi.
 
Banu Yeşilyurt, Ankara'dan geliyorum buraya her yıl resmi tatillerimi burada değerlendiriyorum. Her yıl en az üç kez geliriz. Ve burayı çok sevdiğimiz İçinde özellikle buraya geliyoruz. Tatlılarını çok seviyoruz longozlar var oraları geziyoruz. Bu yürüyüş evet yılanlar, ördekler. Onları görüyoruz. Resimler çekiyoruz dedi.
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, longoz farklı bitki örtüsüyle yeşiliyle ve en önemlisi nilüfer çiçekleriyle, ülkemizin her tarafından ziyaretçilerimizi ağırlayan farklı güzellikleri sunan bir gölgemiz.
Longozda iki yüzün üzerinde kuş çeşidinin olduğu ve on iki ayın yaklaşık on ayı sürekli hizmet verdiğimiz longoz da denize yakın ve en önemlisi de insanlarımızın İstanbul Marmara Bölgesi'ne yakın olması hasebiyle İstanbul'un yeni keşfettiği ve uğrak noktası olduğu yaklaşık on beş bin insanımız üç günde ziyarete gelmiş. 
Bu on beş bin insana burada hizmet vermiş onur duyuyoruz. Inşallah önümüzdeki günlerde yapmış olduğumuz tanıtımla beraber longozun bitki örtüsüne, kuş çeşitlerini ve en önemlisi de yine nilüferlerimizi ülkemizin değişik bölgelerine tanıtarak Sakarya'mıza, Karasu ilçemize, turizmden hak ettiği payı alması için gayret edeceğiz. Hem dinlenmek için hem de Nilüfer'de kuş seslerini duymak için gelen bütün misafirlerimize ev sahipliği yapmaktan da onur duyuyoruz dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum