PROTEZ YUMRUK PROTEZ YÜRÜYÜŞE KARŞI?
Servet Hocaoğulları

Servet Hocaoğulları

Araştırmacı Yazar

PROTEZ YUMRUK PROTEZ YÜRÜYÜŞE KARŞI?


AK Parti'nin "Teşkilat/Parti" etkinliğindeki finaline ilişkin söylemler "İktidarlaştıkça çeşitlenen kopuş" sözlüğü ile betimleniyor. 2019 seçimlerine yönelik senaryolar "derinleşen rant", "yalnızlaştıran kuşatma", "sürdürülemeyen misyon" gibi ayraçlarla  okunuyor!.... 

Oysa AK Parti sadece "seçmen" kitlesinden oluşmuyor; son yüzyılın politik atlasında "Kıta hareketi" ölçeğinde oldukça köklü bir toplumsal yürüyüşü de temsil ediyor. Ancak "seçmen" ile "Dava'lı" tipolojisi arasındaki ayrışmayı tetikleyen iç-dış kırılmalar yaşıyor. Temel sorun toplum bilimcilerin ana/öz tipoloji olan "Misyon portresini" ısrarla seçmen davranışına mecbur kılan propagandalarının bunaltıcı hal almasıdır. 

Oysa tarih göstermiştir ki; büyük toplumsal yürüyüşler "politik protez" kullanmaya başladığında artık o bir yürüyüş değil "etkinlik" haline gelmiştir; başladığında etkinleşen bittiğinde etkinliği de biten!.... 2023 Kuşağı yürüyüş yolunu gerekirse değiştirme marifetini telkin eder, ama yürüyüşünü değiştirmez; protezleştirmez!... Çünkü yürüyüşü yapay zeka ile değil aklden kalp ile yapar!.... AK Parti'yi "seçmen kitlesi"ne indirgeyen anlayışı benimseyen kadrolar güçlüler; bu güç imkanı bir duvara çarpa bilir: Seçmenin protez yumruğu!

YORUMLAR

  • 0 Yorum