AİLE KÜLTÜRÜ?
Servet Hocaoğulları

Servet Hocaoğulları

Araştırmacı Yazar

AİLE KÜLTÜRÜ?

"Beden benim!", "Tanrı belirsiz!", "Aklım ne derse?", "Biyolojik ebeveynlik bir süreye kadar!"... anlayışı modern zamanların en yaygın "Cinsiyet bilimi/Cinsellik tercihleri" kültürünü oluşturmaktadır. Bu kültürde, Evlilik "Yetişkinlerin Şirketi" işlevinde "Arayışlara olduğu kadar çözüm" yönelişinden ibarettir. "Yetişkin tercihleri ve Yetişkin çeşitliliği" beraberinde üç şeyi serbest alan kılmak istiyor: Cinsellik alanında her türlü Yetişkin kararları suç sayılamaz; Evlilik bir toplum ölçütü kılınamaz ve zorla yapılmayan tüm fetiş eğlence ahlak kapsamına alınamaz. Bu kültür uluslararası anlaşmalarla kendini güvence altına almakta ve Türkiye'yi de sözleşmenin tarafı yapmayı başarmaktadır. Aile Bakanlığı(mız) "Sosyal Politikalar"dan sadece dezavantajlı ailelere sosyal yardım ve bağımlı maddelerle mücadele anladığı/yapısal durumu bu olduğu için bu kültüre karşı "Bizim Aile" tarifi/kurgusu gündemine sahip değildir.

"Erkek Reis", "Kadın Şehvet pimi", "Cinsiyet mahrem dili", "Kadın doğurgan misyonu", "Teşhir dişildir." sözlüğüne sahip töresel/gelenekçi Aile savunma hattı, Modern dayatmalar/metalaştıran serbestlik karşısında dağılmaktan/kadına yönelik "tutuklu yargılanmasına" içeriğinde dişil operasyonlardan ve en önemlisi "Dinin handikapı:Kadın bedeni" propagandasından kendini kurtaramıyor.

İslam ve İnsan ilişkisinin Aile modeline uyarlanmış örneklemeleri ve modern-töreci geriliminde arayışa giren kadın ruhunu hangi İslam Aile Modeli ağı içinde çözümleneceği konusu; Aile bireylerinin "Moda-Sosyal Medya" içeceğinin aklı alan davranışları içinde tam bir "Cinsiyet krizi/Cinsellik eşiği" içinde çürütmektedir.

Yani? Aile ve Çalışma Bakanlığının yeni sistem içinde aynı çatı altında toplanmasının "Aile" kültürüne yönelik nasıl bir yenilik/politik çözümleme getireceği noktasında takipçiliğimiz yakından sürmektedir. 2023 Kuşağı "Biz ve Aile" ilişkisinin yukarıdaki gerilim dışında çözümleneceği bir "Kuşak Reformu"nu önermektedir. Çünkü Aile Kuşak reformu olmadan ihya edilemez!

2023 Kuşağı

YORUMLAR

  • 0 Yorum