İşte mayıs ayı normaleşme planı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası alınan yeni kararları açıkladı. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlar belirli saatlerde sokağa çıkabilecekler, ayrıca iller arası seyahatte 7 ilimizde yasak kalktı..

İşte mayıs ayı normaleşme planı?
04 Mayıs 2020 - 19:34

Hafta sonları sokağa çıkma yasağı uygulaması devam edecek.?

65 yaş üstü ve 20 yaş altı sokağa çıkma yasağında esneme olacak?
''65 yaş üzeri ve 20 yaş altı vatandaşlarımız, ilk etapta sokağa çıkması sınırlandırmamızın günlerinde 4 saat sürecinde yürüme mesafesinde tahditli olarak getiriyoruz. 10 Mayıs Pazar günü saat 11 ila 15 saatleri arasında gerçekleştiriyoruz. 20 yaş altı içinde bu esnemeyi iki grup halinde uygulayacağız. 0-14 yaş grubu 13 Mayıs çarşamba günü saat 11 ila 15 arası dışarı çıkarılabilecek. 15 Mayıs cuma günü ise 15 ila 20 yaş arası aynı saatlerde çıkarak hava alabilecek. Duruma göre, sonraki haftalarda da aynı uygulamayı devam ettireceğiz. Sokağa çıkma sınırlaması uygulamamızı sürdürüyoruz.''

İller arası seyehat kısıtlaması?
''Bu geceden itibaren 31 ile giriş çıkış sınırlamasını 7 ilimiz için bitiriyoruz. Antalya, Mersin, Muğla, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya.Her hafta gelişmelere göre karar vereceğiz. Diğer 24 ilimizdeki giriş çıkış yasağı 14 gün boyunca uzatılmıştır.''

''Genelgeye göre; Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van illeri ile Zonguldak olmak üzere toplam 24 il sınırında  kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 15 günlük süreyle 4 Mayıs 2020 Pazartesi günü saat 24.00'dan 19 Mayıs 2020 Salı günü saat 24.00’a kadar geçici olarak durdurulacak.

Buna karşılık Aydın, Antalya, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla illerimize hava, kara ve deniz yoluyla yapılacak giriş/çıkış kısıtlaması kaldırıldı.''

İşletmler ne zaman açılacak
Berber, kuaför ve güzellik salonu gibi işletmeler 11 Mayıs’ta faaliyete geçebilecektir.
Sağlık Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığının belirlediği kurallara uyulması şartıyla alışveriş merkezleri 11 Mayıs’tan itibaren hizmet vermeye başlayacaktır.
Maske satışı 
Normalleşme sürecinin bir parçası olarak bugüne kadar piyasada satışına izin vermediğimiz cerrahi maske ve bez maske satışına kolayca ulaşabileceği yerlerde ulaşması için izn vermeyi planlıyoruz. Maskeye göre bir üst fiyat belirleyerek halkımızın mağdur edilmesinin önüne geçeceğiz.

Hac için de Diyanet İşleri Başkanımız, ülkelerle görüşecek karar verecek. Zira İslam ülkelerinin ortak karar vermesi gerekiyor.

Askerlerle ilgili faaliyetler 1 Haziran’da, celp hizmetleri 5 Haziran’da, bedelli askerlik hizmetleri 20 Haziran’da yeniden başlayacak.

SINAV TARİHLERİ BELLİ OLDU
Eğitimde attığımız adımları da tavsiyeler doğrultusunda belirledik. YÖK kurumları sınavı 27-28 Haziran’da, LGS 20 Haziran’da, Askeri öğrenci sınavı 14 Haziran’da yapılacaktır. Üniversiteler 15 Haziran’da akademik takvime dönecekler. Adliyeler ara verilen duruşmalara ve diğer uygulamalara 15 Haziran’da başlayabilecektir.
Tek-çift plaka uygulaması 5 Mayıs’ta sona erecektir.
Sağlık Bakanlığının hazırladığı rehberlerdeki kurallara uymayı en üst düzeyde tutarsak normalleşme süreci daha da hızlanacaktır. Ancak kurallara uyulmaması halinde daha çok sert tedbirlere başvurabiliriz.
UYARI
Salgın hastalığın olduğu yere gidilmemesi, bulunulan yere salgın hastalık varsa oradan çıkılmamasını tavsiye eden bir peygamberin ümmetine yakışan da budur. Hiçbir bakımdan eskisi gibi olamayacağımızı unutmayalım. Yeni bir silkinişe, yeni bir dirilişe vesile olmasını temenni ediyorum.

MUHALEFETE ELEŞTİRİLER
Milli iradenin üstünlüğünü, demokrasiyi, hakkı, hukuku, adaleti, sandığı hazmedemeyen bu faşist zihniyet hala darbe, cunta özlemiyle yanıp tutuşuyor. CHP yöneticilerinin beyanlarını alt alta koyduğumuzda ortaya çıkan tablo bunu söylüyor.
Demokratik yöntemlerle iktidara gelmek yerine, darbeyle ülkenin yönetimini gasp etmeyi düşünenler 15 Temmuz’daki derse rağmen ısrar ediyorlar. Son bir hafta içinde söylenenler, karşımızdaki hastalıklı zihniyetin asla iflah olmayacağını gösteriyor.
Sürekli yalan söyleyerek siyaset yapılmaz, sürekli insanlara iftira atılarak siyaset yapılmaz. Siyasi, sosyal, ekonomik sonuçları düşünülmeden yapılan sözlerle siyaset yapılmaz.
Biz kadınları ve gençleri, siyasi karar alma mekanizmalarında daha etkin bir şekilde yer almaya teşvik ederken, bu tür kötü örneklere asla izin veremeyiz. Siyasetin kalitesini artırmak bu kirli zihniyeti tasviye etmekten geçiyor.
Beyhude yere uğraşmayın. Türk milleti ne o sandıktan çıkardır, ne de sırtınızı yasladığınız darbecilere meydan bırakır. Çünkü siz kesinlikle milli değilsiniz, yerliliğiniz de tartışılır. Siz bu halkın kültürüne saygılı değilsiniz. Siz bu ülkede ne kadar bozguncu, ne kadar sapkın, ne kadar bozguncu varsa onlarla birlikte oldunuz.
Siz acıdan, kavgadan beslenen yaratıklar gibisiniz. Bu millete en ufak bir faydanız olmadığı gibi verdiğiniz zararların haddi hesabı yok. Her musibeti de buna alet ediyorsunuz.
Teröristler askerimize saldırır, şehit sayısını yüksek göstermek için binbir yalan uydurursunuz. Sınır ötesinde teröristlere operasyon düzenleriz, siz eli kanlı diktatörlerin yanında yer alırsınız.
Ülkemizin özellikle hayrına olan hiçbir meselede, ne işin ucundan tuttuğunuz ne de hakkı söylemek babında hakikati söylemek gereksiniminde bulunmuşsunuzdur. Çalıştığımız her hizmetimizi kullanır ama zehirli dilinizi buna uzatırsınız.

Editor:  Ülke Postası

YORUMLAR

  • 0 Yorum