Belçika'daki NATO Zirvesi sırasında gerçekleşen Erdoğan-Biden görüşmesi!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden'ın tüm dünyanın merakla beklediği görüşmesi 19'da başladı. İki lider Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen NATO Zirvesi marjında bir araya geldi.

Belçika'daki NATO Zirvesi sırasında gerçekleşen Erdoğan-Biden görüşmesi!
14 Haziran 2021 - 19:22

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden, NATO Karargâhı'nda bugün öğle saatlerinde gerçekleştirilen resmi açılış programında da bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer liderler NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından karşılandı. Tüm liderlerin tek tek karşılanmasının ardından sosyal mesafe kuralına uyularak aile fotoğrafı çektirildi.

Aile fotoğrafında ön sırada Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hemen solunda yer aldı. Erdoğan, fotoğraf çekiminin ardından toplantı başlamadan hemen önce ABD Başkanı Biden'la bir süre sohbet etti.Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi marjında düzenlenen Brüksel Forumu etkinliğinin "İstikrara Katkı" başlıklı oturumunda video mesaj yoluyla hitap etti.GÖRÜŞME BAŞLADI


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi nedeniyle bulunduğu Brüksel’deki programı kapsamında ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya geldi.Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden'ın saat 18:00'da planlanan görüşmesinin saatinin 19:00'a ertelendiği açıklanmıştı. Saati değiştirilen program başlarken, iki liderin görüşmesinde Suriye, Doğu Akdeniz, Libya, FETÖ ve sözde soykırım meselelerine ilişkin bir çok konunun ele alınacağı ifade edildi.Baş başa görüşme sona Erdi
Yaklaşık 50 dakika baş başa görüşme yapan Erdoğan ve biden 19:00 dagörüşmeye başlamıştı. 19:50de sona eren baş başa görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.

BIDEN'DAN İLK AÇIKLAMA


''Biden yaptığı ilk açıklama da Erdoğan ile çok iyi bir görüşme yaptık''İfadesini kullandı.

HEYETLER ARASI GÖRÜŞME SONA ERDİ,

 

Heyetler arasındaki  görüşme sona erdi, Erdoğan ve Biden ayrı ayrı basın açıklaması yapacak.

Erdoğan'dan Açıklama

 

Başkan Recep TayyipErdoğan zirve sonrası  açıklamadabulundu.


Recep Tayyip Erdoğan'ın zirve sonrası yaptığı açıklamalar:
Yaptığımız görüşmelerin tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bölgesel aktörlerin karar alma süreçlerindeki etkisi ağırlığı günden güne artıyor. Son 1,5 yıldır insanlığın gündemini belirleyen korona salgını bu değişimi sağlamıştır. Salgın küresel sistemdeki açıkları ve yapısal sorunları bir kez daha gözler önüne sermiştir. Ekonomiden ticarete kadar çok geniş yelpazede salgının artçı sarsıntılara maruz kalıyoruz. Demokrasi ve demokratik değerler yara alırken, sorun çözme mekanizmaları içtenliklerini kaybediyor. Salgınla beraber ekonomileri iyice kötüleşen az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere olan yardımların şarta bağlanması hakkaniyete olan inancı aşındırıyor.

 Akdeniz'den Karadeniz'e, Avrupa'dan Asya'ya, NATO'nun sağladığı güvenlik şemsiyesine ihtiyaç duyulan her yerde ittifak aktif rol üstlenmelidir. NATO'nun da üzerine inşa edildiği ittifak ve dayanışma ruhunun önemini göstermiştir. Dönem sorumluluktan kaçma değil elini taşın altına koyma dönemidir. NATO'yu askeri bakımdan daha muhkem hale getirirken siyasi boyutunu da tahkim edecek adımların atılması yönünde kararlar aldık. Zirve vesilesiyle özellikle ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya geldik. Terörle mücadele başta olmak üzere Türkiye'nin önceliklerini müttefiklerimizin dikkatine sunduk.

"HASSASİYETLERİMİZİ MÜTTEFİKLERİMİZİN DİKKATİNE SUNDUK"


Zirve vesilesiyle ABD Başkanı Biden'la az evvel bir araya geldim. NATO Brüksel Zirvesini küresel ölçekte kritik hadiselerin yaşandığı böyle bir atmosferde gerçekleştirdik. 2030 sürecine ilişkin önemli kararların alındığı zirveyi tamamladık. Güvenliğin bölünmezliği, dayanışma başta olmak üzere ilkelerinden taviz vermemesi için vurguladık. Türkiye'nin önceliklerini, hassasiyetlerini müttefiklerimizin dikkatine sunduk.

"TÜRKİYE'YE VERİLEN TAADDÜTLER YERİNE GETİRİLMEDİ"


Sınır ötesi operasyonlarımız sayesinde, 8 bin 200 kilometrekareden fazla alanı terörden arındırdık. Suriyeli göçmenler konusunda Türkiye'ye verilen taaddütler yerine getirilmedi.

NATO'yu askeri bakımdan daha muhkem hale getirirken siyasi boyutunu da tahkim edecek adımların atılması yönünde kararlar aldık 

"PKK'YA VERİLEN DESTEĞİ SONLANDIRIN"


Gerek zirve hitabımızda gerek ikili görüşmelerimizde, PYD/PKK'ya verilen desteğin artık sonlandırılması gerektiğini açıkça dile getirdik.
Temennimiz, tüm müttefiklerimizin sığ siyasi hesapları artık bir yana bırakıp, Türkiye ile tam bir dayanışma sergilemesidir.
Cumartesi günü hastaneyi hedef alan terör örgütü 14 masumu katletmiş 32 sivili yaralamıştır. Müttefik silahlarıyla donatılan bu örgütün kirli ve çirkin yüzünü göstermeye kafidir.Türkiye bu bölgelerde aldığı inisiyatiflerle NATO'nun sınırlarını ve müşterek çıkarlarımızın savunucusu olmuştur.  Doğrudan diyalog kanallarını etkin ve düzenli kullanma konusunda mutabık kaldık. Son derece yararlı ve samimi bir görüşme oldu. Sayın Biden ile önümüzdeki dönemde bu hedefler doğrultusunda iş birliğimizi artıracağız. 

TÜRKİYE İLE DAYANIŞMA SERGİLENMELİ


Erdoğan, "Temennimiz, tüm müttefiklerimizin sığ siyasi hesapları artık bir yana bırakıp, Türkiye ile tam bir dayanışma sergilemesidir. Terör meselesinde örgütler arasında ayrım yapan, iyi terörist-kötü terörist sınıflamasına giden çarpık anlayış, mevcudiyetini ne yazık ki koruyor." dedi.

(Biden ile görüşme) İki müttefike ve stratejik ortağa yakışır şekilde, doğrudan diyalog kanallarını, etkin ve düzenli şekilde kullanma konusunda mutabık kaldık.
Türkiye bu bölgelerde aldığı inisiyatiflerle NATO'nun sınırlarını ve müşterek çıkarlarımızın savunucusu olmuştur.  İki müttefike ve stratejik ortağa yakışır şekilde, doğrudan diyalog kanallarını, etkin ve düzenli şekilde kullanma konusunda mutabık kaldık. Son derece yararlı ve samimi bir görüşme oldu. Sayın Biden ile önümüzdeki dönemde bu hedefler doğrultusunda iş birliğimizi artıracağız.  Türkiye-ABD ilişkilerinde çözülemeyecek hiçbir mesele olmadığını, iş birliği alanlarımızın sorun başlıklarından daha geniş ve zengin görünüm sergilediğini düşünüyoruz.

TÜRKİYE'NİN AFGANİSTAN'DAKİ KONUMU


Afganistan'dan çıkmamız istenmiyorsa, diplomatik, lojistik, mali konularda ABD'nin bize vereceği destek büyük önem arz ediyor.  Türkiye-ABD ilişkilerinde çözülemeyecek hiçbir mesele olmadığını, iş birliği alanlarımızın sorun başlıklarından daha geniş ve zengin görünüm sergilediğini düşünüyoruz.

SORU - CEVAP

Afganistan konusundaki düşüncelerimizi çok açık net olarak Sayın Biden'a ifade ettim. Afganistan'dan çıkmamız istenmiyorsa, diplomatik, lojistik, mali konularda ABD'nin bize vereceği destek büyük önem arz ediyor. Burada Taliban gerçeğini bir kenara koymak mümkün değil.

S-400

S- 400 konusunu tabii ki burada yapılacak bir görüşmede S- 400 gündeme gelmemesi mümkün değil.S-400'de bizim düşüncemiz daha önce neyse, aynı düşünceyi Sayın Başkan'a (Biden) ifade ettim, F-35 konusunu da aynı şekilde ifade ettim. Savunma sanayi ile ilgili olarak müşterek yapabileceğimiz adımlar nelerdir bunları ifade ettim. Burada bitmiyor, Bakanlarımız bu konuları görüşecek bir sonuca inşallah bağlayacaktır.

BİDEN'İ TÜRKİYE'YE DAVET ETTİM  


Sayın Biden'la verimli bir görüşmeyi yüz yüze gerçekleştirmiş olduk, kendisini Türkiye'ye davet ettim. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum