DSÖ'den flaş açıklama: Gizemli virüste ilk can kaybı!

İlk olarak İngiltere'deki çocuklarda görülen gizemli hepatit vakaları ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) açıklama geldi. DSÖ, 11 farklı ülkede en az...

DSÖ'den flaş açıklama: Gizemli virüste ilk can kaybı!
24 Nisan 2022 - 21:21
"İngiltere'de başlayan ve çocukları hedef alan gizemli Hepatit (karaciğer iltihabı) vakaları yayılmaya devam ediyor.nHürriyet'te yer alan habere göre, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), konu ile ilgili yeni bir güncelleme yayınladı.

DSÖ tarafından yapılan yazılı açıklamada söz konusu virüsün 11 farklı ülkede en az kişide 169 kişide görüldüğü bilgisine yer verildi. Açıklamada virüsünün bulaştığı bir çocuğun hayatını kaybettiği ve 17 çocuğa karaciğer nakli yapılması gerektiğinin de altı çizildi.

KAYNAĞININ NE OLDUĞU ARAŞTIRILIYOR


Bilim insanları aniden ortaya çıkan ve çocuklarda hızla yayılan hastalığın arka planında ne olduğunu tam olarak bilmiyorlar.

SEBEBİ ADENOVİRÜS MÜ?


Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı hepatit vakalarında genellikle hafif soğuk algınlığına, kusmaya ve ishale neden olan yaygın bir virüs ailesi olan adenovirüslerin rol oynayabileceğine inanıyor.nAjans bugün yaptığı açıklamada İngiltere'deki vakaların yaklaşık yüzde 77'sinin adenovirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu.

UZUN SÜRELİ KARANTİNALAR BAĞIŞIKLIK SİSTEMLERİNİ ZAYIFLATTI


Hastalığın yayılmasını araştırmakla görevli uzmanlar, koronavirüsten kaynaklı uzun süreli karantinaların çocukların bağışıklığını zayıflatarak, adenovirüs riskine katkıda bulunmuş olabileceğini düşünüyor.nBilim insanlarının üstünde durduğu bir diğer seçenek ise yaşanan durumun pandemi sırasında 'olağandışı mutasyonlar' kazanmış bir virüsten kaynaklanıyor olma ihtimali.

OLAĞANDIŞI BİR DURUM


İsminin açıklanmasını istemeyen bir bilir kişi The Telegraph'a yaptığı açıklamada çocuklarda hafif hepatit vakalarının görülebildiğini ancak şimdilerde görünen ve karaciğer nakli gerektirecek düzeyde ciddi hepatit vakalarının son derece olağandışı olduğunu belirtti.

HEPATİT NEDİR, BELİRTİLERİ NELER?


Karaciğer iltihabını tanımlamak için kullanılan geniş bir terim. Genellikle virüslerin yol açtığı bir enfeksiyon olan hepatit, bazı kimyasallara maruz kalma, aşırı alkol ve bazı genetik hastalıklardan da kaynaklanabilir. Hastalarda genellikle ciltte ve gözlerde sarılık, koyu renk idrar, cilt kaşıntısı, kas ağrısı ve iştah kaybı belirtileri görülüyor.nBelirli virüslerin yol açtığı A, B, C, D ve E olarak adlandırılan beş ana hepatit türü bulunuyor. Bazı hepatitler ciddi bir soruna yol açmadan iyileşme gösterirken, bazıları uzun süreli olabiliyor.nAncak çocuklarda rastlanan karaciğer iltihaplanmalarının bunlardan kaynaklanmadığı belirlendi."

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum