SİYONİZMİN İKİNCİ NATO PROJESİ
Binnur Günay

Binnur Günay

Algı uzmanı, Araştırmacı - Yazar

SİYONİZMİN İKİNCİ NATO PROJESİKaşıkçı olayı da gösterdi ki, İsrail kuklası Coni beslemesi Suud yönetimi yeni bir projenin temelini atmış oldu.
Peki bu proje nedir?
Arap NATO'sunun kurulması yönünde zemin yoklaması yaptığı o kadar aşikar ki, bugüne kadar görülmedik bir silah yığınağı ve bir o kadar da alan açtı.
BAE ve devamında Katar, Bahreyn gibi alanlarda ikili stratejik anlaşmalar sağlandı. Silah ve askeri eğitim konusunda ABD kurmay askerlerinin gözetiminde askeri eğitim ve araç gereç temini hususunda da anlaşmalar sağlandığı biliniyor.
Temel amaç İran gibi görünse de gerçekte Ankara'yı da içine alan sınırların tesis edilmesi ve inisiyatifi ele almaktır.
Resmin bütününde Siyonizmin himayesinde Ortadoğu hakimiyetini ele geçirmek üzerine kurulu olduğu görülüyor.
Arap NATO'su fikrinin tatbik edilmesi için öncelik Ankara'nın pasifize edilmesi ve mümkün olursa İran'ın parçalanması tezi yatıyor.
İran için nabız yoklamaları çok önceden başlatılmıştı. Kitle ayaklanmalarının kontrol edilebilirliği ve sosyolojik tabanın hazırlanması sürecidir bu.
Bu proje öylesine detaylarla örgülü ki işlerlik kazanmasında ana engelin Ankara olduğunu görmek mümkündür.
Şunu bir kenara yazın.
2019 yılı başından itibaren İran'ı dize getirecek bir dizi provokasyonlar sahneye sürülecek. İran'da başlatılacak iç isyan ve savaş bu projenin en önemli ayaklarından biri olacak.
Suud yönetiminin özellikle Arap NATO'su konusunda askeri gücünün Mısır tarafından sağlanması, bir nevi kolluk kuvveti olarak görev alması için Sisi ile de önemli anlaşmalar yapıldı.
Hatta bu projenin gözlemcileri olarak İsrail savunma bakanı ve ABD savunma bakanının aynı masada olduğu bir konsorsiyum gerçekleşti, anlaşmalar yapıldı.
Bu projenin startının Kaşıkçı ile verildiği kanaatindeyim.
Her ne kadar kısa vadede bu proje Ankara'nın oyunun tersyüz etmesi ile sekteye uğrasa da  bir sonraki aşamada  Arap ülkeleri nezdinde güvensizlik algısını tersine çevirecek yaptırım ve kıskaca almalar birbiri ardına gelecek gibi görünüyor.
Muhaliflerin bu süreçte susturulması en önemli süreç olarak belirlenmiş.
İşte tam burada Kaşıkçı'nın Arap NATO'suna dair edindiği istihbarat ve dosya bilgileri Ankara ile paylaşması beklemedikleri bir durumdu.
Bu projenin askıya alınması için Ankara'ya beklemedikleri vaadlerin sıralaması süpriz olmadı.
Bu projeyi Ankara çökertecek!
Bütün korkuları bu.

Binnur Günay

YORUMLAR

  • 0 Yorum