Yakup Erdem-Ruken Yılmaz Röpörtaj 8 (Çözüm Süreci)
Yakup Erdem

Yakup Erdem

Genç Yazar

Yakup Erdem-Ruken Yılmaz Röpörtaj 8 (Çözüm Süreci)

#Soru1
Çözüm sürecinin Kürt sorununa etkisi ne olmuştur?
#Cevap1
Çözüm süreci şu anki konuma gelmemize sebep olarak ülkemizde " Kürt sorunu "  dediğimiz durumun ortadan kalkmasına vesile olmuştur bana göre. 

#Soru2
İyi niyet göstergesi olan bu süreçte Hendek olaylarının başlamasına sebep ne olmuştur? 
#Cevap2
Destekledikleri insanlar tarafından idare edilip mecliste söz hakkına sahip oldukları bir zamanda bu şekilde bir sürecin bitirilmesine yönelik yapılan bu hareketin tek gerekçesi gösterilen iyi niyeti kotuye kullanarak terörün bitirilmemesi ve Kürtleri devletine düşman etmektir bana göre.

#Soru3
Çözüm sürecinde muhattap siyasi liderler degilde aşiret liderleri muhattap alınabilir miydi .
#Cevap3
Bir seylerin resmiyet kazanmasi acisindan siyasi liderlerin muhatap alınması doğru bir yaklaşımdi. Belki kişiler farklı olsa durum daha da değişebilirdi ama bunu göremedik yalnız. Bana göre akil insanlar topluluğu farklı olmalıydı. Yani o bölgenin insanlarını sorunlarını bilmeyen ünlü isimler yerine aşiret liderleriyle bir topluluk oluşturulsaydi sürecin kazanım sağlaması açısından insanlarla daha sıcak ve samimi bir bağ kurulabilirdi.

#Soru4
Çözüm sürecine kürt halkının ve türk halkının ne kadar ihtiyacı oldugunu anladık,peki bozmak isteyenlerin derdi ne olabilir .
#Cevap4
Süreci baltalayanların derdi tabiki Türk ile Kürt'ün sözde değil özde bir  kardeşlik bağı kurmasına  ve Kürt insanının devletinden yana duruş sergilemesine engel olmak

#Soru5
Sizce bölgede Kürt ile Türk halkın birleşmesini istemeyenler başka neler istemezler .
#Cevap5
Kürt insanının eğitim almasını is konusunda daha güzel şartlara sahip olmasını istemezler. Bunları şehit edilen öğretmenlerden ve oluşturulan terör havası nedeniyle yapılamayan yatırımlardan anlayabiliriz. Ülkemizin kendi ayakları üzerinde duran güçlü bir ülke olmasını istemiyorlar ki bu aslında başlıca bir neden. Sonraki olusan olaylar bu yolda zincirin devam eden halkaları sadece.

#Soru6
Çözüm sürecine adım atıldıgında Kürt kardeşlerimiz bu olayı nasıl karşıladı .
#Cevap6
Pek çok kürt gibi olumlu karşıladık aslında bu durumu. Artık canlar yanmayacakti çünkü. Sonu her ne kadar olumlu bir şekilde bitmese de devletimizin bu konuyla ilgili bir şeyler yapmak istediği gerçeğini bizlere göstermiş oldu.

#Soru7
Çözüm sürecine Kürt kardeşlerimizden çok sizin Türk kardeşlerinizin ihtiyacı vardı . Çok ayrı kalmadık mı sizce de . Bizlere hiç yakışıyor mu .
#Cevap7
Ayrı kalmak tabiki de bizlere yakışan bir durum değil. Geçmişten bugüne yaşanan olaylarla bu durum dalli budakli bir hale geldi. Oluşan ön yargılar nedeniyle pek çok insan ilişkisi zarar gördü. Artık Bunların ortadan kalktığı bir Türkiye olma yolunda ilerledigimizi düşünüyorum. 

#Soru8
Tarihe tüm gerceklige bakarsak acı çekmeyen millet ve inanç kalmamış . Sizce bundan sonra ne yapmalıyız .
#Cevap8
Geçmişle yaşamadan yapılan  hataları tekrarlamadan yolumuza devam etmeliyiz.Aynı şeyleri ısıtıp ısıtıp insanların önüne getirmek oluşan nefreti bitirmez bizi tökezletir diye düşünüyorum. 

#Soru9
Amerikan ve Rus uçaklar semalarımızda uçmaya başladıgında bıraktıgı bombanın düştügü yerde kürtmü var türkmü var alevi mi var sünni mi var laik mi var dindar mı var diye bakmayacaktır işte bu sebeptir ki bir olup safları sık tutmalıyız . Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz .
#Cevap9
Kendi içimizde birliği sağlayıcı olmalı ve bu birliği bozmaya yönelik hiçbir eyleme izin verilmemeli. Bu birliğin bozulup da dağıldığımız taktirde bizlerin gidebilecegi bir yer yok. Akbaba gibi bir köşede birbirimizi yok etmemizi bekleyenlere karşı yan yana durmamiz onlara verebileceğimiz en güzel mesajdir. Kasadaki elmaların icinden sadece cürükler ayıklanmalı butun elmalara curuk muamelesi yapilmamali. Zıra ön yargılar bizi incitir ayırır.  Kardeşlik iyi niyet ve sevgi bizi birleştirir ...

Yakup Erdem/Ülke Postası

YORUMLAR

  • 0 Yorum