Türkiye-İran-Rusya Bölge 1
Yakup Erdem

Yakup Erdem

Genç Yazar

Türkiye-İran-Rusya Bölge 1

Ortadoguda özellikle stratejik konumunun en önemli oldugu alanlarda ciddi bir İran-Rusya üstünlügü var . Bunlar bölgeye hakimler . Gerek İranın Sünnilere yönelik saldırılarıyla Sünnileri korkutma ve yıpratma durumuna getirmesi,gerekse Rusyanın bölge ülkelerinin liderlerini belirlemesi . Bu hareketler,bu hamleler elbetteki ümmeti bölme ve parçalamaya yönelik hamleler .
Sykes-Picot ile Osmanlı,İngiliz ve Fransızlar arasında Osmanlı Devleti nasıl pay edilmişse . Yeni çizilecek olan haritalar deşifre edilmeli ve pay sahipleri ciddi anlamda rahatsız edilmeli .
Yeni haritayı pay eden ülkeler Rusya ile İran diyebiliriz . Bölgede onlar kadar aktif olanlar yok çünkü . Bölgede olan diger güçler ise seyyar gibilerdir . Bugün burdalardır fakat yarın olmayacaklardır . Bölgede kalıcı ve aynı zaman kalmak zorunda olan iki ülkedir Rusya ve İran .
Cografyadaki İslamın istikrarsızlıgını da göz önünde bulundurursak,İrana ciddi bir alan açılıyor . Bölge dizaynında bir şekilde ya İran ya Rusyayı çıkarmamız lazım ve yahut bölgede acilen 3. süper güç konumunda olmamız lazım .
Kalplerde Osmanlıyı yeniden canlandırdık . Şimdi sırada Osmanlının beynini oluşturmakta . Artık siyasetin zekasıyla hareket etmemiz lazım .
Bizlere düşen analizlerin derinligi . Ne kadar derinlige inersek kaybolmadan, o kadar tesbitlerimizde başarılı oluruz .


Yakup Erdem/Ülke Postası

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar