Acil Çagrı "Facebook Millileşsin ..."
Yakup Erdem

Yakup Erdem

Genç Yazar

Acil Çagrı "Facebook Millileşsin ..."

Madem ki sosyal medya önemli bir platform ve evet bu platformu bende önemsiyorum. Bu platformda bazı itici hadiselere şahit oluyoruz. Guruplar ve sayfalar çok kolay ve hiçbir sorumlulugu olmadan açılabiliyor. Olmayan olayın algısını çok rahat yapabiliyorlar. Bir gece bir bakıyorsunuz ki ülke kaostaymış gibi hissedebiliyorsunuz. Açılan hesaplara bakıyorsunuz garip isimli garip profil resimli acayip karaktersiz ,şahsiyetsizler. Peki buna çözüm bulunmayacak mı. Toplumun büyük bir kesimi bu sosyal medya platform aglarında vakit geçiriyor. Yani anlıyoruz ki bu platform ciddiye alınıyor. Toplumu germeye ve kutuplaştırmaya yönelik adımları bu mecradan yapıyorlar.
Ülke degerlerine sataştırıp gereksiz kavga ile toplumu gerip sinir uçlara dokunduruyorlar. Bu gergin atmosferle de milleti kavgaya hazırlıyorlar.
Ne "Mustafa Kemalin Askerleriyiz" guruplarında Mustafa Kemalin Askeri olabiliyorlar.
Ne "Reis Sevdalıları" guruplarında Recep Tayyip Erdogan'a gerçek anlamda sevdigini yaşayabiliyorlar.
Ne de "Ümmet Cografyası" guruplarında adam akıllı Ümmet duruşuna şahit oluyorsunuz.
İsmi temsil edemeyen gurup sayfalarının niyeti ismi temsil etmek degilse ,bu guruplar niye varlar. Buranın sorgulanması gerekiyor.
Birde bir gerçek daha var. Bu gurupların içlerine fetöcü karaktersizler sızmış ve toplumu germeye ve fitne üretmeye başlamış durumdalar. Annelerin babaların koydugu ismi taşıyamayıp garip isimli kansızlar bu mecrada dolaşmaya başladılar. Birinci dereceden akrabası olup görevden atılan kim varsa sosyal medyada degiller. Bilinen yüzleriyle. Birde bunların bilinmeyen yüzleri var. Başka hesaplarla sürekli toplumu germek ve sürekli haklı haksız eleştiriler üretmek gibi işlere soyunmuşlardır.
Bu fitne çukurunu dikkate almak zorundayız hatta önlem almamız lazım.
Birde şu husus çok garip geliyor bana. Bize en çok saldıran ülkelere karşı duran guruplar açılmaz ki.
Mesela;
"Almanyadaki Korku" 
"İngilterenin Politikalarını Deşifre Sayfası"
"Washingtona asılacak Türk Bayragı"
"Rusyadaki Tehtidimiz"
"İran Bizimdir"
"Kurandaki Müslümanlar ve İsrailin Korkusu"
vesaire vesaire.
Neden gurup kurma anlayışımız bu boyutta olmuyor. En önemlisi bu gurupları açacak toplum psikolojisi bulunmaz.
"Reis Sevdalıları" guruba karşılık "Mustafa Kemalin Askerleriyiz" gurubu açılıyor. Ne siz Mustafa Kemalin Askerlerisiniz. Ne siz Reis Sevdalıları.
Düşün bu milletin yakasından. Guruptaki bazı ayran gönüllü kardeşlerimi tenzih ediyorum ama bir takım var ki bu saydıgım konu üzerine adım atan kötü niyetli kişiler var.
Çözüm önerim şudur.
1) Sosyal Medya platformu olan her mecra "Facebook,İnstegram,Tweeter" millileşsin.
2) Profil resmi şahsı simgeleyecek yani kendi fotografı olmalı.
3) Kendi hesabı kendi ismiyle olmalı.
4) Gurup ve Sayfa açmak kolay olmamalı. Bir bedeli olmalı birde bir birim kurulmalı ve bu mecrayı kötüye kullandıgında müdahale hızlı bir şekilde yapılmalı. Böyle bir birim var evet fakat ilk üç maddeyi yerine getirdikten sonra bu 4. maddeyi saglıklı kullanabilinir.

Yoksa millet hep hazırsız hep karabulutlar tepemizde olur.

Yakup Erdem'Ülke Postası