31 Mart seçimlerini Mısır Darbesi üzerinden okumalıyız ...
Yakup Erdem

Yakup Erdem

Genç Yazar

31 Mart seçimlerini Mısır Darbesi üzerinden okumalıyız ...

Doktor Muhammed Mursi darbe ile indirmenin zeminini ülkede nasıl hazırlandıgını hatırlayalım . Birkaç örnekle hemde . 15 Temmuz Darbe girişiminde de aynısını yaptık ve 30 gün nöbetler tuttuk . Mısırda Mursi yanlıları bir hafta tutmuştu ve netice ortada . Mursi devrildi .
Sahi Mursiye darbe öncesi nasıl tutum ve tavır takınılmıştı . Birkaç örnekle bakalım .
▪ Mursi,devrik lider Mübarek'in kalıntılarını kaldırmak için mücadele ederek radikal kararlar aldı .
▪ Mursi birçok konuda yargı engeline takıldı .
▪ Mübarek taraftarları Mursi aleyhine protestolar düzenlendi .
▪ En başlarda Laik ile İslamcı guruplar arasında anlaşmazlıklar çıktı .
▪ Görevinin ilk yılından itibaren Mursi için itibarsızlaştırma çalışmaları başlatıldı .
▪ Tahrir meydanı (yani Türkiyedeki karşılıgı Taksim meydanı olan) Mursiyi istemeyen bazı gurupların gösterilerine sahne oldu .
▪ Mursinin aldıgı kararlar memur kesimi bürokrat kesimi ilgilendirmeyişi ve Memurların halka zorluk çıkarıp bunu da yönetime maal ederek halkın yönetimin düşürülmesi halinde sessiz kalınacak bir ortam hazırlamak . Misal sokaklardaki çöplerin toplanmaması gibi . Bu bilgi Mısırdaki bir kardeşimizden ögrenmiştim .
▪ Bu işin finalindeki bir taraf olan kişiler . Yani Mursiye darbe yapılırken bir taraf olan kişiler . Yani Mursiyi darbeyle devirenler . Kimlerdi gelin bakalım birlikte .
• Mısır Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es Sisi beraberinde askeri yetkililer .
• Ezher Şeyhi Ahmed et Tayyib .
• Kıbti Patrigi Tavadros .
• Selefi Nur Partisi temsilcisi Muhammed Abdulaziz ve Muhammed Baradey .
Seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursinin düşürüldügünü açıkladı .
Size bu ana kadar Mısırda darbeye giden süreci anlattım . Darbe kanlı olmuştur . Darbe rezillik olmuştur . Darbe şerefsizce olmuştur . Baltacı adı verilen terörist guruplar ile Mısır ordusu işbirligi yapmış ve rezillikte sınır olmadıgını ispat edilmiştir .
Kahiredeki Fetih Camiine sıgınan kadın ve çocuklarında bulundugu 700'e yakın gösterici yanlarında cesetlerle birlikte mahsur kaldı . Camiinin etrafını Askerler ve Baltacılar kuşatmıştı .
Bu şebekeye benzer bir şebeke de Suriyede de var . Esed ve ülkenin terör faaliyetini yapan Şebbihalar gibi .
Müslüman cografyası bu rezillikleri kaldırmaz .
Gelelim bu konular ışıgında Türkiyeye . Olayları sıralarken göz önüne bir çok sey zaten gelmiştir . Mesela Taksim Meydanında olan gezi kalkışması gelmiştir . Recep Tayyip Erdoganın başlattıgı köklü adımlar gelmiştir . 7 Şubat krizi gelmiştir . Gezi olayları gelmiştir . 15 Temmuzda Camiiye atılan bomba gelmiştir . Millet Camii ile Fetih Camii aynı kaderi paylaşıyor . Tahrir ile Taksimde aynı rezillige sahne olmuştu .
Bize sürekli denen şuydu . Boşver Mısırı . Türkiyeye Mısır üzerinden bakmayın . Görmeyin,bilmeyin,konuşmayın . Dik alasını yapmamız lazım . Görmemiz,bilmemiz,konuşmamız lazım . 
Belediye seçimlerinde bu konuya bakarak adım atmamız lazım . Hani demiştim ya Mısır sokaklarında çöplerin toplanmaması gibi durumları göz ardı etmemeliyiz ve buna benzer tutumları kim sergiliyorsa o şahsı,o birimi,o belediyeyi ilgilendirir . Sokaktaki çöplerin gerginligi Recep Tayyip Erdoganı indirin protestolarına gidemez . Gidilip ilgili yerlere başvuru suç duyurusu yapılır . Mısırda Esma Biltacimizi kaybettik . Burada ise Mutlu Can Kılıcımızı kaybettik . İkisi de daha 18ine girmemişti . 
Herşey o kadar aynı ki . Hani olaylara Mısır üzerinden bakmayın diyorlar ya . Bu yazıdaki örnekleri o diyenlerin karşısına çıkarın yeterli . 
Haa son olarak Mısır Cumhurbaşkanı Mursiye selam olsun ...

Yakup Erdem/Ülke Postası