İDEAL KÜLTÜRÜ?
Servet Hocaoğulları

Servet Hocaoğulları

Araştırmacı Yazar

İDEAL KÜLTÜRÜ?


İdeal "imkanın maksimum kullanılmasıyla ortaya çıkan enerji"dir. Bu imkan "Akıl" olabileceği gibi "Hayal" veya Coğrafyanın imkanları ve de, oluşmuş kültür de ola bilir.
İmkanı aşan veya imkanda olmayanı zorlayan enerjıye "ütopya" demeyi tercih ediyorum. Dolayısıyla İdeal mümkün ütopya ise sanal/kurgusal bir maceradır.

Aile/Ebeveyn için ideal, çocukların fıtrat/kişilik imkanlarını maksimum kullandırarak ortaya çıkan enerjiyi onlara hizmet edecek şekilde örgütlemek iken; Devlet için ideal olan kendisine bağlı olanların tüm imkanlarını kendisine hizmet edecek şekilde hizmet ettirmesi olabilmektedir.

Dolayısıyla bireyler kendi ideallerinden vazgeçerek Devlete hizmet etmeyi kendi idealleri sanarak/benimseyerek yol alabilmektedir. Cemaat/Tarikat ve Örgütlerin genelde Devlet tarzı bir"ideal" kurguları vardır: ve insanın kendisini ancak kendinden vazgeçip teslim olarak ve teslim olduğu kişi/adres tarafından imkanları değerlendirilerek idealine ulaşacağı kültü hakimdir.

Oysa idealler ve gerçekler (imkan ve enerji arasındaki gerilimi ifade eder.) bize bir hakikati fısıldar. Teslim edilmiş bir akıl ve ömürden asla ideal insan çıkmaz. Sadece "İdealoji" çıkar ki o da bir devlet veya cemaat ideolojisine adanmışlık getirir. 

İnsanın kendi idealini gerçekleştirmesini yok sayan veya erteleyen kutsanmış bütün örgütlenmeler sadece bir finalle biter: Kurbanlar!

"Sana Kurban olayım!..." diyen algının idealleri bize uyarıda bulunur: Ütopya İdeali yer!. 2023 Kuşağı Ütopya değildir!

2023 KUŞAĞI

YORUMLAR

  • 0 Yorum