Başkanlık Sistemi "Atama Sistemi" mi?
Servet Hocaoğulları

Servet Hocaoğulları

Araştırmacı Yazar

Başkanlık Sistemi "Atama Sistemi" mi?

MATRUŞKA HAREKETİ
Başkanlık Sistemi "Atama Sistemi" mi?

Yürütmenin başı olarak seçilen "Başkan"ın ekibini kurma ve kararname ile atama yapma yetkisi "Sistem"in adını almasını sağlayan önemli bir yetki-sorumluluk imkanıdır. Şirketlerin, STK'ların ve hatta Cemaat-Tarikat-Örgüt yapılarında da "Ekip kurma-Atama" yetkisi hep vardır. Başkanın ekip-atama tercihlerini "eleştiri" kapsamında ele almak hem gerçekçi değildir hem de sistemin mantığına aykırıdır. 

Eleştiri sınırı, ekip ve atanan isimlerin ortada olan bir kurumsal/sistemin CEO'su davranmak yerine; onların da ekip-atama yetkisini başkan gibi kullanıp eleştiri kapsamı dışında tutma çabası ile başlar. 

Öyle ki, derken onların da ekibinin-atananların aynı ile bu sefer aşağıya doğru aynı zihniyetle ekip-atama yetkisi kullanma gayretleriyle artan "Ekip-Atama Oligarşisi" oluşturmalarıdır. Yani neredeyse kurumsallık/sistem nerede? dedirtecek kadar kurumsallaşma-sistem alanını daraltan bir güç temerküzüne girilmesidir. 

Peki böyle bir süreç var mı? Bu fırsatı kaçırmak istemeyen ve bu süreci matruşka gibi "Başkan içinde Başkan; Başkan içinde Başkan..." şeklinde işleten bir yapı var. 

Ancak buna itiraz eden ve Başkanlık sistemini bu şekilde yorumlayan/kullanmak isteyen sürece/yapıya direnen başka bir yapı da var. 

Kurul-Ofis-Kabine ve Kongre listesi bu yapılanma geriliminin netleşmesine sebep olacak. Yani? Matruşka Hareketi'ne dikkat!

YORUMLAR

  • 0 Yorum