İKİ YÜZLÜ DEVLET ARAYAN ABD'YE BAKSIN
Selim Berksoy

Selim Berksoy

Genç Yazar

İKİ YÜZLÜ DEVLET ARAYAN ABD'YE BAKSIN

1-) Richard Nixon, Amerika Birleşik Devletleri’nin 37. Başkanı. Vietnam Savaşı(1955-1975)’nı duymuşsunuzdur. Diğer ismiyle 2. Çinhindi Savaşı. 1. Çinhindi (Günümüzde Tayland, Malezya yarım adasının bulunduğu yer.) Savaşı 1946-1954 yılları arasında Fransa ve onun destekçileriyle Kuzey Vietnam ve onun destekçileri arasında yaşanmış olup 1954’de toplanan Cenevre Konferansı’dan çıkan kararla Fransa bölgeden çekilmek zorunda kalmış Vietnam’da Kuzey ve Güney olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Ayrıca Fransa’nın bu işgal girişimi dönemin ABD Başkanı Truman tarafından da desteklenmiştir.

Tarihler 1955’i gösterdiğinde Güney Vietnam’daki mevcut durumdaki yönetim devrilerek yeni bir yönetim getirildi. İsmi Diem yönetimi. İşte Vietnam savaşının sinyalleri tam da burada karşımıza çıkıyor. Diem’in ABD ile arası çok iyiydi. ABD ise Güney Vietnam tam da çıkarlarıyla paralel olduğu için Diem’i destekliyordu. Cenevre antlaşmasına göre Güney ve Kuzey Vietnam 1956’da tekrar birleşecekti. Kuzey Vietnam yönetimi Vietnam’ı tamamen ele geçirip bölgenin tamamında bir komünist rejim hakim kılmak istiyordu. Bunun için de ilk önce Güney Vietnam’ı yıkmalıydı. 1957’de Güney Vietnam’da terör faaliyetleri başladı. ABD Komünist yönetimin bölgeye hakim olmasını istemiyordu ve bu yüzden bölgeye asker çıkartması yapmaya karar verdi. İşte asıl savaş şimdi başlıyordu.

Savaşın sonucu meçhul: Vietnam bölünmedi. Dönemin ABD Başkanı Nixon’un söylediklerini hatırlatmak istiyorum: “Vietnam’ı işgal etmeyeceğiz. Halkına zulmeden bir iktidara karşı Vietnam’lıları koruyacağız.” Sonuç: 1.8 Milyon İnsan Öldü.

2-) George Bush, ABD’nin 43. Başkanı. 11 Eylül 2001’deki ABD’nin ikiz kulelerine yapılan saldırı El Kaide’ye yıkıldı. Fakat bu bir tamamen oyun. El Kaide’yi kuran da, İkiz Kuleler saldırısını gerçekleştirende ABD’dir. Amaç terörle mücadele olarak lanse edilip El Kaide’nin kuruluş yeri olan Afganistan’ı işgal etmek. Şüphesiz öyle de oluyor. ABD, İngiltere’nin de desteğiyle 7 Ekim 2001’de Afganistan’a resmen çıkartma yaptı. 2014’de biten Afganistan Savaşı’nın izleri henüz yeni yeni siliniyor.

Savaşın sonucu malum: ABD adım adım Orta Doğu’yu ele geçirmek istiyor. Dönemin ABD Başkanı Bush’un söylediklerini dile getirmek istiyorum: “Niyetimiz Afganistan’a barış, adalet ve özgürlük götürmektir.” Sonuç: 730.000 insan öldü.

3-) George Bush, ABD’nin 43. Başkanı. 21 Mart 2003 gecesi ABD savaş uçakları ve füzelerle Bağdat’ı bomba yağmuruna tutmuştu. Asıl amaç Ortadoğu bölgesinin kaynaklarının ve zenginliklerinin ABD karşıtı başka bir devlete geçmesini önlemek, bölge petrolünün kontrol altına alınması ve tabikide İsrail’in bölgedeki varlığını korumak.

Savaşın sonucuna bakacak olursak: Saddam Hüseyin idam edildi. Irak diye bir devlet sadece kağıt üzerine taşında. Harita üzerinde ABD yeni bir toprak parçası kazandı. Dönemin ABD Başkanı Bush’un söylediklerini dile getirmek istiyorum: “Niyetimiz Irak’taki kimyasal silahları imha etmek, Irak’a barış adalet ve demokrasi götürmektir.” Sonuç: 2 milyon insan öldü.

4-) Barack Obama, ABD’nin 44. Başkanı. ABD'nin Suriye'yi işgali. ABD apaçık bunu yapmıştır şu anda. Bunu hepimiz biliyoruz. Gerek dünyanın gözü önünde oradaki terör örgütlerine verdiği maddi ve irticai destek olsun, gerekse DAEŞ’i kurup arkasında sergilediği tutum olsun.

Suriye’deki savaş henüz bitmedi. Sonu nasıl bir son olur bilmiyoruz ama ben yine de dönemin ABD Başkanı Obama’nın söylediklerini dile getirmek istiyorum: “ABD’nin ulusal güvenlik çıkarları ve Suriye’nin güvenliği için Suriye’ye müdahale edeceğiz.” Sonuç: Ölü sayısı henüz bilinmiyor…

Dedim ya iki yüzlü devlet arayan ABD’ye baksın, aynen öyle işte.

Selam ve Dua İle…

YORUMLAR

  • 0 Yorum