SARI KANTARON YAĞI FAYDALARI
Şahin Şimşek

Şahin Şimşek

Gazeteci Yazar

SARI KANTARON YAĞI FAYDALARI

  

Alternatif tıp ile uzun zamandan beri ilgilenmekteyim.Araştırmalarım neticesinde daha önceden de  faydasını bildiğim bir bitkinin çok enteresan farklı tedavilerde de kullanıldığına rastladım.Epey araştırdıktan sonra gerçekten bu çok fazla faydalı olan  SARI KANTARON çiçeğinin faydalarını ve etkilerini gözlemlemeye başladım.İlk olarak kendim ve yakın arkadaşlarımın kullanmasını tavsiye ettim.İnanılmaz derecede olumlu tepkiler almağa başladıktan sonra  ÜLKE POSTASI okurlarımızın belki bu faydali bitkiden bazılarının haberi yoktur düşüncesiyle siz okurlarıma nisbeten bir faydam dokunurmu diye bu makaleyi yazma ihtiyacı hissettim.

 Az önce özel bir kolejde anaokulu öğretmeni olan KIZIM MELEK MUKADDES HOCAMIZ bana bir mesaj attı.Mesajını aynen size aktarıyorum.Baba küçük bir öğrencimin kulağı ağrıyor,ağladı bende tamam şimdi annene haber vereceğim.Gelsin seni doktora götürsün.Bu arada başka bir öğrencim bana dönerek ÖĞRETMENİM ben biliyorum arkadaşımın kulağının ağrısı nasıl geçeceğini diyince bende nasıl geçecek diye sordum? Çok akıllı olan öğrencimde bana KANTARON yağı ile geçer deyince ben şok oldum.5 dakika kendime gelemedim.Tabiki kızımınöğrencisi muhakkak olarak büyüklerinden birisinden duymuştur .Hafızasında kalmış bende o öğrencini bir hediye ile ödüllendir dedim.Evet 5 yaşındaki çoçuklarımız bile KANTARON YAĞININ faydasını duymuşsa bu mükemmel bir gelişimdir.Zaten artık milletimiz son dönemlerde ilaç kullanmamak için bir çok alternatif arayış içerine girmeğe başladı.

SARI KANTARON, geçmişi pek bilinmeyen ama her yöre de yetişebilen, üzerinde pek çok sarı renkli çiçeklerin hâkim olduğu, Amerika’dan başlayıp Asya’ya kadar namı süren, dünyanın pek çok ülkesinde filizlenmesi mümkün olan ve doğal olarak yetişen bir bitkidir. Gerginliğin ve yersiz stresin düşmanı olarak bilinen sarı kantaron, halk arasında Binbirdelik otu olarak da bilinmektedir. Genelde yetişme yerleri yeşilliğin hakim gösterdiği alanlardır. Bilhassa bayır, yayla, köy ve küçük tepeler bitkinin yerleşim merkezleridir. Çiçeklerinden ve kök kısmından faydalanılan bu bitki inanılmaz derece de sağlıklı yolların kapılarını açıyor. yazın çiçeklerin açması ile birlikte kendini belli eder ve kışın yapraklarını döker.

SARI KANTARON BİTKİSİNİN FAYDALARI;

İştahı açıcıdır ve ciddi derece de ateş düşürür Yaşanan mide ağrılarının giderilmesinde faydalıdır Vücudu dinçlendirir ve kuvvet verir Gastrit ve ülserin tedavisinde ek olarak kullanılabilinir Adet dönemlerinde oluşan kasık ağrılarının dinmesine yardımcı olur Kas gevşetici özelliği vardır Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser ve kişilerde rahatlama sağlar Hafif, orta veya şiddetli depresyon durumlarında çok  faydası vardır. Sakinleştirir.  İdrar yolu enfesksiyonlarında ve böbrek sorunlarında faydalı olan bu bitki, böreklerde veya mesane de oluşmuş olan taşların erimesini ve düşmesini sağlar Yağı masaj yapılarak uygulanılırsa güzel bir terapi sağlar Sırt ve bel bölgelerinde oluşan ağrıların giderilmesi için yağı kullanılmalıdır. Bebeklerde görülen gaz sorunu ve karın ağrısına iyi gelir Sinirsel olarak meydana gelen mide ağrılarını dindirir Ses kısıklığı sorununa çok faydalıdır İshale karşı ciddi derece de faydası vardır Grip sorununda etkisi görülmektedir Baş ağrısı için şakak kısımlarını yağı sürülerek masaj yapılmalı, bu sayede ağrının dindirilmesine faydalı olacaktır Soğuk algınlığı durumunda faydalıdır Balgam ve idrar söktürücü olarak kullanılır Sinirleri yatıştırır ve uyku düzenini sağlar Yara iyileştirici özelliği sayesinde antiseptik görevi yapar Menopoz döneminde rastlanılan sıkıntıları hafifletir Bağırsaklarda oluşan solucanların dökülmesini sağlar

 

 

  

YORUMLAR

  • 0 Yorum