İFRAT VE TEFRİT'İN MUHTEŞEM UYUMU..!
İnci Salar

İnci Salar

Siyaset Akademisi Araştırmacı Yazar Siyasi Analist

İFRAT VE TEFRİT'İN MUHTEŞEM UYUMU..!Geçtiğimiz gün yaşanan Fazıl Say polemiği üzerinden kendimce bir sosyolojik tanımlama yapmak istedim. 

İfrat ve tefrit'in bizi körleşmeye mahkum ettiği sarmalın arasında sıkışıp kaldığımız toplumsal bir gerçeklik yaşıyoruz. 

Fazıl Say vefat eden annesi için cenaze namazı kıldığı görüntüler üzerinden İfrat'cı kesim toplumsal linç başlattı; 
Fazıl Say Ateistmiş, nasıl cenaze namazı kılarmış. Say'ı daha ölmeden Cehennem tapusunu eline verenlerin alevi henüz sönmemişken, bu defa Cumhurbaşkanı Erdoğan, Say'ı arayarak ölen annesi için taziyede bulundu. Bu davranıştan etkilenen Say, Erdoğan'ın duyarlılığını ve samimiyetini övünce bu kez de Tefrit'ciler ayağa kalktı ve Say'ı Erdoğan'ı övdü diye linç etti..! 
Toplum artık iki uç kutupta İfrat ve Tefrit'in doruğunda yaşıyor. 
Yaşama oksijensiz kalan ve cebren hakettiği yaşam ellerinden alınmış olan iki tarafın da mensubu olmayan Rasyonel insanlar asıl mağdur topluluklar oldular. 
Bu insanlar, muhakeme yürütebildiği aklına, empati sağlamasına, her kavrama bütünden yaklaşmasına, İnsani vicdan yaklaşımına bakılmaksızın, dilsiz şeytan, ılımlı şeytan gibi yaftalanmaya maruz kaldı. 

Ne ifratta ne de Tefritte olmamak Arafta olmak değildir. 
Doğru yerde olmak demektir. 

Doğru yere ise İnsan; Bilgiyle, birikimle, Ahlakla, Erdemle, Rasyonel Akılla ulaşır. 

Artık günümüzde aklın değeri yok. 
Değer, en kolay, Emeksiz satın alınabilecek kavramların içinde..! 
İki ayrı uçlar birbirini besliyor ve birbirini vârediyor, 
birbirlerinden pek memnunlar. 
Biz sizi rahatsız etmeyelim..!

Son olarak şu da bilinsin isterim ki, bu vurgınu en çok gençler yiyor. Nesil farkından bizlerden farklı bir düşünce, yargı sistematiğine sahip olan gençlere kendi düşünce reflekslerimizle birşey anlatamıyoruz. 
Bugün gençlere verdiğimiz dayanaksız sapkın örnekler geleceğimizin malzemesinden çaldığımız çarpık nesillerin tohumlarını ekiyor..!

YORUMLAR

  • 0 Yorum