ROK YAPMA ZAMANI.?
Firuz Türker

Firuz Türker

Araştırmacı Yazar

ROK YAPMA ZAMANI.?

İngiltere batıda Türkiye'ye en değer veren ülke konumunda. Türkiye İngiltere ilişkileri iyi. Rusya ise Ortadoğu'da Türkiye'ye kurulan kumpasa karşı bizim yanımızda. Kısmetsizliğe bakın; bu iki ülke arasında İngiltere tarafından yeni bir soğuk savaşın fitili ateşlendi. NATO dahil hemen bütün batı ülkeleri arkasında. Türkiye de iki arada bir derede kaldı. Acaba bu bombayı iki ülke arasına kim koydu; Rusya mı, İngiltere mi yoksa bir 'üçüncü şahıs' mı?

Gelelim, dünyanın geri kalanını memeleri batıda olması gereken bir sağmal inek zanneden diğer batılı ülkelere.

Trump birden bire Suriye'den çekileceklerini açıkladı. Pentagon'un haberi yok. CIA in de, hatta hiç kimsenin. Trump bir mitingde pat diye söylüyor. Onun tarzı bu. Dışişleri bakanını da tüvitleşirken aklına gelip görevden almıştı.

Sonra Trump Macron'la görüşüyor. Ardından Macron bir YPG heyetini Elysee Sarayı'nda ağırlıyor ve siyasi bir görüşme yapıyor. Sonrada YPG ile Türkiye arasında arabuluculuk yapabileceğini açıklıyor. Bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da telefonda dile getiriyor. Tabi fırçasını da yiyor.

Şimdi ne oluyor bu satranç tahtasında neler dönüyor? YPG ye diyecekler ki 'gel bakim, öp abinin elini özür de dile' Türkiye'ye de diyecekler ki 'al sana bir piyon; şu şahı sıkıştıralım, sen de oradan bir piyon ileri çık da önünü aç'. Yani Rusya ile arana mesafe koy demek bu. Hatta uzaklaş. Daha da ehven görürlerse sen de bir kaç Rus diplomatı kov. Biz de bu YPG yi saha kenarına alalım, istiyorsan gel Mümbiç'e de gir.

Türkiye bu hamleyi yer mi? Zaten yer yarılsa yine de Mümbiç'e girecek. Gözünü karartmış. Çünkü PKK, YPG üzerinden Amerika adına güney kuşatması yapmaya çalışıyor.Hem bunların sözüne ne kadar güvenilir? Kaç söz verdiler de hangisini tuttular? 
Türkiye rok yapacak; çoban matı olmanın alemi yok.

YORUMLAR

  • 0 Yorum