NSU CİNAYETLERİ?
Firuz Türker

Firuz Türker

Araştırmacı Yazar

NSU CİNAYETLERİ?

Almanya'da görülen NSU davası 5 yıl sürdü. Örgütün lideri olduğu öne sürülen ve Nazi gelini diye anılan Beate Zschaepe müebbet hapse, diğer sanıklar da muhtelif cezalara çarptırıldılar.

NSU gizli bir neo NAZİ örgüt. Çeşitli terör eylemleri gerçekleştirmiş. Bu arada sekizi Türk olmak üzere on kişiyi de öldürmüş. Alman gizli servisi ile bağlantıları var. fakat mahkeme bu bağı açığa çıkar(a)madı. Devletlerin böyle yasa dışı işler yapan, yapanlara yardım eden 'derin' yapıları, Polat Alemdarları var. Bizde de toplumun destabilizasyonu için 'derin devlet' tarafından tezgahlanmış pek çok katliam ve cinayet aydınlatılamamış, üstü küllendirilip gitmiştir. Bunlar arasında Uğur mumcu ve Hrant Dink cinayetleri, Madımak katliamı, 1977 1 Mayıs katliamı gibi eylemler var. Daha geriye gidersek Mustafa Suphi ve arkadaşlarının ve bu olayı takip eden Lazistan Mebusu Ali Şükrü beyin katledilmesi gibi neredeyse aydınlatılması 'yasak' olaylar var. Türkiye de bu derin yapıların kendisini sürüklediği kaostan çıkma, devletin işleyişini daha demokratik ve görünür hale getirme mücadelesi veriyor. Bir devlet ne kadar şeffafsa o kadar demokratiktir.

Bu tür olaylar sadece bizde değil, 'gelişmiş' sanılan ülkelerde de var. ABD Devlet Başkanı John F. Kennedy ve İsveç Başbakanı Olof Palme cinayetleri 'faili meçhul' kalmıştır. Almanya'da RAF liderlerinin hapishanedeki ölümleri de 'intihar ettiler' diye kapatılıp gitmiştir.

NSU nun gizli bağlantısının açığa çıkarılması Türkiye açısından önemli. Bu, BND nin 15 Temmuza kadar uzanan faaliyetlerinin sorgulanmasını getirir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum