Yapmayın Allahaşkına "öküz altında buzağı...
Fahri Kopar

Fahri Kopar

Araştırmacı Yazar

Yapmayın Allahaşkına "öküz altında buzağı aramayın"

Şimdi hepimiz Çanakkaleden ve ordaki farklı milliyetlere mensup Müslümanların ortak mücadelesinden bahsediyoruz ve bunu ümmet bilincine örnek gösteriyoruz haklı olarak.
Tamam da Çanakkaleye gelene kadar,Orta Asyadan kalkıp viyana önlerine kadar bu millet yani Türk Milleti yalnız başınaydı.
Anadoluyu fethederken Alpaslanın ordusundaki Müslüman Kürtler hariç hiç kimse yoktu yanlarında.,Avrupanın yarısını fethederkende
Diarbakırı,Maraşı,Ankarayı,Bursayı,Çanakkaleyi,Edirneyi,İstanbulu doğu Romalıların,Bizansın elinden alırlarken kendi başlarınaydılar.
Şamı,Halebi,Kerkük'ü,Bağdatı,Kahireyi,İskenderiyeyi fethederken.
Buharayı,Semerkandı,İsfehanı,Horasanı,Gazneyi ve Hindistanı fethederken kendi başınaydılar.
Kosovayı,Bosnayı,Atinayı,Belgrad'ı fethederken sadece Türkler vardı.
Hertürlü hayvana tapan bir ülkeyi fethederek,oralarda Allahın adının duyulmasını sağlayan Babur Şah ve Gazneli Mahmudun Türk olduğunu ve sadece Türklerden oluşan orduyla buraları fethettiğini söyleyince ırkçı mı oluruz.
Küffarın elinden alınıp İslam yurdu yapılan bunca coğrafyayı yok mu sayalım,bunu yapanların kimliği belirsiz,faili meçhul kişiler mi olduğunu söyleyelim.
Yapmayın Allahaşkına "öküz altında buzağı aramayın"
Türk diyenin ağzına biber sürüp,ırkçılıkla itham ederseniz
Allahın yaratış nizamına itiraz etmiş olursunuz.
Ne yapayım yani Ameliyatla kavmiyetimi mi değiştireyim.
Mensup olduğu kavmin yaptığı güzel işleri,Allahın adını dünyanın dört bir yanına duyurmasını ve bununla iftihar eden insanları suçlayıp durursanız.
O insanları ümmet bilincinden uzaklaştırıp,ırkçılığa doğru siz itersiniz,
benden söylemesi.

Türklerin teşkilatçı ve savaşçı bir kavim olduğunu dünyadaki her tarihçi söylüyor.
Sözümüzü kendi basit görüşlerimizden uzaklaştırıp,Alim ve Veli zatların muhteşem izahlarıyla hitama erdirelim.

"İşte ey ehli Kuran olan şu vatanın evladları,altıyüz sene değil belki Abbasiler zamanından beri bin senedir,Kuranı Hakîmin bayraktarı olarak,bütün cihana karşı meydan okuyup,Kuranı ilan etmişsiniz.Milliyetinizi Kurana ve İslama kal'a yaptınız.Bütün dünyayı susturdunuz,müthiş tehacümatı def ettiniz.

Ta (mealen)Ey iman edenler,sizden kim dininden dönerse,Allah onların yerine öyle bir kavim getirir ki,Allah onları sever,onlar da Allah'ı sever.Onlar müminlere karşı alçak gönüllü,kâfirlere karşı izzet sahibidirler.Allah yolunda cihad ederler,dil uzatanların kınamasından da korkmazlar."(Maide 54)ayetine güzel bir masaddak oldunuz.

Bediüzzaman Said Nursi.

Fahri Kopar / Ülke Postası

YORUMLAR

  • 0 Yorum