Kan varsa hepimizin eline bulaştı?
Ezgi Akgül

Ezgi Akgül

Kan varsa hepimizin eline bulaştı?

Sema Maraşlı'nın "erkekler de insan sayılsın" yazısını okuduktan sonra birşey de ben söylemek istedim.

Bizim toplum olarak erkek çocuğunu yetiştirme de sıkıntılarımız var. Belki tarih boyunca hep savaşmak zorunda kaldığımız için böyle olması gerekiyordu.

Güçlü, yıkılmaz, her şeye dayanan, dirayetli, of demeyen erkek figürü, savaş meydanlarının vazgeçilmez aranan er kişisiydi.

Ama bugün geldiğimiz düzen de plaza insanlarına beyaz yaka takınca, toplumsal erkek çocuk yetiştirme anlayışımız teklemeye başladı.

Sünnet düğünü garabetin de eline padişah asası verilen erkek çocuğu zannetti ki, cinsel kimliğim benim en önemli silahım. O zaman gerekirse tecavüz etme hakkım bile olmalı.

"Aslan oğlum" diye sıvazlanan her sırt o erkeğin omuzlarına bırakılan yük oldu.

Güçlü, yenilmez, ağlarsa ayıp olduğunu düşünen erkekler karşılaştıkları her sorunu içlerine atmaya başladılar.

Alamadığı koltuk takımı için suçlanan erkek, gerçekten kendisinin yetersiz olduğunu düşünmeye başladı. Filanca almayı başarmışsa o da başarmalıydı.

Eskiden fiziksel olarak güçlü olması gereken erkek kapitalist düzenle savaşabilmesi için zengin de olmalıydı artık.

Ve bunlara biz sebep olduk.

Kekin kabardığı santimetre kadar, erkek çocuklarının nasıl yetiştirilmesi gerektiğine kafa yorsaydık bugün boşanmaların bir çoğu gerçekleşmeyecekti.

Elimize emanet edilen yavruların hard disklerine "başarmak kadar kaybetmenin de insani bir haslet" olduğunu yükleyebilseydik, kaybedince oyuncağı kırılmış çocuk gibi bu kadar öfkelenmeyeceklerdi.

Kan varsa hepimizin eline bulaştı...

YORUMLAR

  • 0 Yorum