Değişen Arabistan?
Ezgi Akgül

Ezgi Akgül

Değişen Arabistan?

"Arabistan" adı bizi çocukluğumuza götürür hep.
Adı nerede geçse o günlere gider hacı büyüklerimizin anlattıkları zihnimizde dönmeye başlar.

Hemen hemen çoğu yaşlı insanların heyecan içinde hazırlıklarına şahit olurduk. Gözler hep nemli ama yüzlerde çok başka bir mutluluk görünürdü.

Hicaz kafilesi yola çıkmadan 1 hafta öne herkes ile helalleşilir, geride gönlü kırık kimse bırakılmamaya çalışılırdı.

Hacdan sonra başlayacak yeni hayatın yeri yapılırdı. Geldiklerin de günahsız olurdu hepsi. Avuçlarının içini öperdik kutsal yerlere dokundular diye.

Bizim çocukluğumuz da Arabistan uhrevi bir hayatın ilk adımı günahsız bir yaşamın ilk basamağıydı.
Kalın bir çizgi demekti geçmişe, geleceğe adım atarken 40 defa paklanmaktı.

Ya şimdi?

Dün Suudi Arabistan'ın önümüzdeki on yıl içinde eğlence endüstrisine 64 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladığı haberini okuyunca değişen Arabistan tasavvurumuz geldi aklıma.

O günahsız özlenen kutsal topraklar yerine artık aklımıza Suud'ların ne kadar hain oldukları geliyor.

El Meyadin kanalına konuşan İsrailli Milletvekili Ayman Odeh, İsrail sağının Suudi Arabistan ile birlik içinde olduğunu söylediğin de çok şaşırmıyoruz artık.

İlk moda haftası Mart ayında başlayacakmış ve dünyanın en büyük podyumu için çalışmalar başlamış, sanırım mankenler uzun ince topuklarını sert sert yere basarken kulak zarlarımız yırtılsın sesten istiyorlar. Ümmetin çığlıklarını duymayalım diyedir bu iyi niyet (!) göstergesi.

Oysa baktığınız da her yıl dünyanın en büyük semineri kabul edilecek "Hac" toprakların da yapılan Arabistan geçen yıl 62 kişinin pislikten ve sususzluktan öldüğü Yemenli müslümanlara operasyon yapıyor.

Çözüm bulmak bir yana kulaklarını tıkayan görmezden gelen Arabistan bi bakıyorsun Somali'de kuruyan ve insanların susuzluktan öldüğü trajediyi göremiyor çare üretmiyor.

Açıklanan raporlara göre Doğu Guta’da son 3 ayda 185 çocuk, 109 kadın katledildi. Ölümlerin nedeni her zaman Rus uçakları ve Esad rejiminin saldırıları da değil. Bölgeye maalesef yeterli gıda ve tıbbı malzeme sokulamıyor. Yaralı sivillere gerekli tıbbı müdahale yapılamadığı için birer birer can veriyorlar. Bebek ölümlerinin sebebi ise gıda. Bölgede binlerce insan 1 gram yemeğe ve suya muhtaç halde yaşıyor.

Arabistan ne yaptı?
Kınadı...
Evet sadece kınadı..

Bizim Arabistan’ımız sınırlarımızın ötesinde bir ülke değil, muhayyilemizin tam ortasında yeşerip duran bir vaha gibiydi.
Ya da biz hep öyle zannettik...

YORUMLAR

  • 0 Yorum