Tatil Hayalleri

11 Ayın sultanı Mübarek Ramazan'ın son günleri

Tatil Hayalleri

11 Ayın sultanı Mübarek Ramazan'ın son günleri

Tatil Hayalleri

11 Ayın sultanı Mübarek Ramazan'ın son günleri. Ramazan ayının yaza denk gelmesi nedeniyle  tatil planlarını herkes Ramazan sonrasına erteledi.  Bayram sonu yıllık iznini alan ( ve tabi ki parası olan)  deniz ve kumla buluşmayı düşlüyor. Ülkemiz bu yönden cennet; üç tarafı denizle çevrili. Çoğumun tatil değince aklına hep deniz ve güneş gelmekte yada öyle empoze edildiği için öyle düşünmek zorunda kalıyor beyinlerimiz. Denize aşık bir insan olarak benim tatil düşüncem denizden hep uzak olmuştur. Tatil eşittir dinlenme yılın yorgunluğunu atmadır bende. Kalabalık plajda gün boyu şezlong kapmaca oynamak, gece bangır bangır eğlence yerlerinde, bar tarzı yerlerde zaman geçirmek bana göre değil sanırım. Böyle bir tatil beni dinlendirmekten fazla yormaya yarayacaktır.
Mavinin Alternatifi Yeşil Bence
Gelin bu sene bir değişiklik yapın. Deniz planlarını erteleyip;  mavi yerine yeşille  buluşmaya ne dersiniz ? Yeşilin bin bir tonunun hakim olduğu  bölgemiz Karadeniz. Bu sıcaklarda serin yaylaları ve içten,sıcak insanlarıyla  hem bedenimizi hem de ruhumuzu dinlendiren muhteşem yerler. Güne sabah kahvaltısında yiyeceğiniz doğal bol tereyağlı kuymak'la  başlamak,  karalahana dolması, ısırgan çorbası ve mısır ekmeğiyle günü tamamlamak ve ciğerlerimize bol bol oksijen doldurmak. Bol bol yapılan doğa yürüyüşleriyle huzur bulmak. rüzgarın yapraklarla oynaşırken çıkarttığı sesler eşliğinde kitabınızı okuyabilmek. Bu anlattıklarımı  Karadeniz'in doğusundan batısına her köşesinde bulabilirsiniz. Bu yeşilin yanına bir de Karadeniz'in hırçın denizini ekledik mi tadına doyum olmaz sanırım.
Köyde Tatil Yapmaya Ne Dersiniz ?
Evet evet yanlış duymadınız köyde tatil yapmaya ne dersiniz ? diye sordum. Şehrin gürültüsünden  uzak, egzoz ve fabrika dumanından  uzak bir köy düşünün. Sabah kahvaltılarında taze yumurtalar, dalından yeni kopmuş domates,biber ve salatalıklar evde hazırlanmış reçeller...... Yufka ekmeği pişirmek sıcak sıcak dürüm yapıp yemek.  Mevsim hangi meyve zamanıysa dalından koparıp yemek. Köylü kadınlarla  oturup dağdan taştan sohbet etmek ve ördükleri birbirinden güzel el örgülerini incelemek. Akşam ahşaptan yapılma bir köy evinde yer yatağında uykuya dalmak. Sizce de enteresan ve hoş bir tatil olmaz mı. Bence bu alternatifleri de bir gözden geçirip bu yıl farklı tatil yapmayı denemelisiniz. Mutlu huzurlu ve bol dinlenmeli bir tatil dileğiyle...

Emine Sarı/ Medyasizsiniz.com

 

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum