DEVLET BABA SAĞ OLSUN.?

DEVLET BABA SAĞ OLSUN.?

Gazeteci Yazar ŞAHİN ŞİMŞEK / Ülke Postası Halk arasında yaygın olan bir deyim var

21 Ekim 2017 - 20:41

Gazeteci Yazar ŞAHİN ŞİMŞEK / Ülke Postası

Halk arasında yaygın olan bir deyim var. DEVLET BABA SAĞ OLSUN. Tabi ki bende devlet baba sağ olsun diyorum. Devlet olmadan millet, millet olmadan devlet olmaz.Devlet ve millet bir tek unsurdur olmazsa olmazlardandır. Devlet var içinde yaşayan yok. Mesela büyük okyanusta 2157 km güneyinde volkanik bir ada olan TAHİTİ adı altında DEVLET var ama içinde yaşayan yok. Bazende insanlar topluluğu var bir yerlerde ama devleti yok. Misal mi işte bizde misafir olarak kalan mülteci kardeşlerimizin haline TÜRKİYE cumhuriyeti devletimizdir diyebiliyor nede SURİYE devletimizdir diyebiliyor. Her ne kadar bizim devletimiz şefkatli kollarını onlara açmışsa da vatandaşımız olmadıkları için TÜRKİYE cumhuriyeti bizim devletimizdir diyemiyorlar. Ama manevi anlamında her ne kadar misafir olsak bile şimdilik güvenli bir devletimiz var diyorlar.

DEVLET BABA babalık görevini yapmakla mükelleftir. Nasıl ki bir aile babası ailesinin tüm fertlerinden sorumluysa, Devlet baba da tüm vatandaşlarından sorumludur. Devlet baba 780 bin km kare sınırlarında yaşayan her vatandaşından sorumludur. Onların güvenliğini korumalı, onların dertleriyle ilgilenmeli, sorunlarına çözüm bulmalı, ekonomik olarak yardım etmeli, iç ve dış tehditlere karşı vatandaşlarını her türlü tehlikeden arındırmalı, tedbir almalı halkı için eşit bir şekilde ADALETi sağlamalı, Her bir bireyin devlet için çok önemli ve özel olduğu hissini vermeli, vatandaşlarını belli bir sınıflara ayırmamalı, vatandaşı arasında ırkına göre mezhebine göre yöresine göre inancına göre ayırım yada kayırma yapmamalı, kim olursa olsun kanunlar önünde herkesin eşit haklara sahip olduğunu hissini ve güvencesini vermeli, Devlet baba hizmetinde çalışan olan bireyleri güvenilir dürüst adaletli inançlı basiretli liyakatlı güçlü kararlı kimselerden seçmeli, çünkü yetki verdiği bir makamdaki sahsın yaptığı yanlışın faturası devlet baba ya çıkarılmaktadır.Makamlar mevkiler şahıslar geçicidir asıl olan kalıcı olan DEVLETTİR. Bir ülkede devlet baba sarsılırsa yıkılırsa bütün o ülkede yaşayan insanlar sarsılır yıkılır yok olur ezilir ölür kaybolur. Devlet baba ile vatandaşlar bir aile kurumu gibidir. Baba nasıl ki yıkılınca o ailenin ocağı söner direği yıkılır o aile nasıl ki darmadağın perperişan oluyorsa devlet baba da aynı bu şekildedir.

DEVLET BABA kendine düşeni yaparken bizimde sorumluluklarımız var. Bizde babamızın sözünü dinlemekle mükellefiz. Bizde devletimizi sevmeliyiz devletimizin yasak ve kurallarına riayet etmeliyiz. Sıkıntılı bir süreçte devletimizin yanında olmalıyız. Devletimize bir saldırı olduğunda gerekirse canımızı kanımızı seve seve devletimiz için vermeliyiz.Her şeyi devlet babadan beklememeliyiz.Bizde bir şeyler yapmalıyız üretmeliyiz çalışmalıyız çevremize milletimize faydalı birer fert olmalıyız. Elimizden ne geliyorsa devletimizden esirgememeliyiz.Devlet babamızı yaşatalım ki bizde huzurlu mutlu güvenli sağlıklı özgür bir biçimde devletimizin şefkatli kollarının gölgesi altında yaşayalım. Bu konuyla ilgili bir fıkra aklıma gelmişken siz okurlarıma aktarmak istiyorum.

FIKRA BU YA:Bir TÜRK bir İNGİLİZ bir JAPON ölmüş öbür dünyaya göçmüşler. Fakat sorgu melekleri sizlere bir şans daha vereceğiz tekrar dünya ya geri dönebilirsiniz demişler.
İngiliz bir yol bir ortam bulmuş dünya ya geri dönmüş.
JAPON da bir araç bulmuş oda dünya ya geri dönmüş.
TÜRK olan bizimki si AHİRET sokaklarında dolaşıp duruyormuş. Melekler ona sen neden dünya ya geri dönmüyorsun? Bak bir şans verdik sana geri dön dünya ya yaptığın günahlarından tövbe et hayır hasenat işle kılmadığın namazlarını eda et iyilik yap cennete girmek için en azından çaba sarf edersin bak sana bir fırsat doğdu hemen git demişler.

BİZİM TÜRK ’’ DEVLET BABA YOL PARAMI VERSİN Kİ GİDEYİM’’ Bu fıkra vatandaş olarak her hizmeti her şeyi devlet baba dan beklediğimizi çok iyi anlatmaktadır.
DEVLETİ YAŞATKİ İNSAN YAŞASIN & İNSANI YAŞATKİ DEVLET YAŞASIN


KALIN SAĞLICAKLA ..

Gazeteci Yazar ŞAHİN ŞİMŞEK / Ülke Postası

Bu haber 219 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hasan güngör
    3 ay önce
    Türk halkı buna alıştı. Herleyi d3vletten bekliyor. Hep birlikte çalışmalıyız....
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bank Asya İçin Yargıtay Kararı?
Bank Asya İçin Yargıtay Kararı?
Şehit listesi sorgulama?
Şehit listesi sorgulama?