Sınav Sınav Sınav

Yıllarca verilen emeğin bir nevi karşılığını almadır girdiğimiz üniversite sınavı..

Sınav Sınav Sınav

Yıllarca verilen emeğin bir nevi karşılığını almadır girdiğimiz üniversite sınavı..

Sınav Sınav Sınav

Yıllarca verilen emeğin bir nevi karşılığını almadır girdiğimiz üniversite sınavı.Onca yıl sıralarda dirsek çürütüp,onca mürekkep yalamış olmanın  bir karşılığı olmalı beklentisidir. Bilgi dağarcığımızı,  üç saatte verilen kutucuklara işleme sanatı. Oldukça sıkıntılı, ağrılı,stresli gecen bir süreç. Aldığımız eğitimin kalitesi ve maddi olanaklarımız (özel dersler ve dershane vb..)  başarımızı büyük oranda etkilediği gibi sınav anındaki ruh  halimizde sınav başarımızda büyük etkendir. Sınav esnasında yenemediğimiz heyecan, stres verim almamıza engel olacaktır. Bazımız da yenemediğimiz bu stres bedenimize bile yansır. Nedensiz mide bulantıları,gaz problemleri,baş ağrıları olarak baş gösterir ve sınavı yarıda bırakmamıza bile sebep olabilir. Heyecanına yenik düşen genç her ne kadar iyi hazırlanmış olursa olsun başarısız olacaktır.
SINAV SABAHI
Sınav il merkezlerinde yapılmaktadır. Şehir merkezinde oturan gençler ; köy ve kasabada ki yaşıtlarına göre daha şanslıdırlar.Sınav gününe kendi yataklarında uyanarak başlarlar. Kırsal kesimde yasayanlar için bu mümkün değildir.Sınavdan bir gün önce  en yakın ile gidip orada sınava girmeye mecburdur. Ya bir akrabanın yada bir otel odasının misafiri olarak uyanırlar sınav sabahına. Bol enerji veren şekere dayalı  hafif bir kahvaltı gencimizi büyük oranda rahatlatacaktır. Bedeni rahatlayan çocuğumuzu ruhsal olarak da rahatlatmak gerekmektedir.Evden çıkarken edilecek dua ve iyi dilekler oldukça huzur verecektir. Sınav yeri bir gün önceden tespit edilip yeri belirlenmelidir. Sınav sabahı da sınav yerinde yarım saat önce hazır bulunmalıdır.

BEKLENEN AN SINAV ZAMANI


Sınava girişte öğrenci üzerinde herhangi bir takı, dijital saat, hesap makinesi, cep telefonu bulunması yasaktır. Varsa da bunlar girişte görevlilere teslim edilmelidir. Sınava gireceğimiz salona yerleştikten sonra sınav görevlisi ve talimatları dikkatle dinlenmelidir. Özellikle hangi kitapcık üzerinden sınava girdiğimizi belirttiğimiz kutucuğun işaretlenmesini  asla unutmayalım. Sınav başlamadan temel ihtiyaçlarımız giderilmelidir.(tuvalet gibi) Sınav başladığında kitapçığı gözden geçirin ve size en kolay gelen sorudan başlayın böylelikle hem motivasyonunuz artacaktır hemde süre kazanmış olacaksınız. Süreyi iyi değerlendirmek bilmediğimiz soruları atlayarak zaman kaybını önleyebiliriz. Dikkat edeceğimiz şey kutucukları  işaretlerken kaydırma yapmamamızdır. Hayatımızı şekillendiren bu iki basamaklı sınavdan korkarak değil; sistemli ve düzenli çalışıp, heyecanımızı yenerek başarı sağlayacağımızı asla unutmayalım. Tüm gençlerimize başarılar.

Emine Sarı/ ülke postası


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum