KABAK ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI?

KABAK ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI?

Gazeteci Yazar ŞAHİN ŞİMŞEK / Ülke Postası Az önce benim için çok değerli büyüğüm olan hem Türkiye de hemde yurt dışında saygınlığı ve kibarlığı dürüstlüğü ile tanınan aynı zamanda ya

13 Kasım 2017 - 23:33

Gazeteci Yazar ŞAHİN ŞİMŞEK / Ülke Postası

Az önce benim için çok değerli büyüğüm olan hem Türkiye de hemde yurt dışında saygınlığı ve kibarlığı dürüstlüğü ile tanınan aynı zamanda yatırımlarıyla gönüllere taht kuran iş adamımız sayın ZEYNEL ABİDİN ERDEM beyefendi ALMANYA da eczanelerde satılan kabak çekirdeği ile ilgili faydalı bir bilgi notu gönderdi. Pür dikkat okuduktan sonra gerçekten kabak çekirdeğinin ne kadar faydalı olduğunu bilmeme rağmen Almanya da eczanelerde ilaç niyetine satılmasına şaşırdım. Vay be kabak çekirdeğinin kralı bizim memleketimizde kuru yemiş dükkanlarında satılmasına rağmen bizler sırf eğlenmek için, TV sinema seyrederken, yada maç izlerken tüketiyoruz. Oysaki günlük olarak bir avuç tüketmek ne kadar faydası varmış. Değerli büyüğümün bana yolladığı faydalı bilgiyi siz okurlarıma aynen aktarıyorum.
ZEYNEL ABİDİN ERDEM:
Almanya’ya gittiğimde eczaneden bir şey alacaktım. Raflarda bir küçük şeffaf kutuda ( Sederjin kutusu kadar ) kabak çekirdeğine benzer şeyler gördüm. Eczacıya bu nedir diye sorduğumda kabak çekirdeği dedi,aldım baktım gerçekten kabak çekirdeğiymiş, bayağı şaşırdım. Ne işe yaradığını sormadım ama Almanya’da ilaç gibi satıldığına göre bir işe yarıyordur dedim ve 15 yıldır her gün bir avuç yiyiyorum. Neymiş bu kabak çekirdeği her derde deva!.. Aşağıdaki yazıyı kabak çekirdekçilerimi yazmış bir başkasımı yazmış bilmiyorum.

Kabak çekirdeği bir çoğumuzun zevkle yediği bir kuruyemiş. Aslında yine bir çoğumuzun da bilmediği bir sağlik kaynağidir. Kabak çekirdeği ciddi bir bağırsak kurdu düşürücüdür. Tuzsuz tüketildiğinde çok hızlı ve etkili bir şekilde tenyanın dökülmesine neden olur. Bunun için çocuklarda 40g büyüklerde 100g tuzsuz kabak çekirdeği yeterlidir.
Kabak çekirdeğinin asıl mucizesi iyi huylu prostat büyümesi ile ilgili. Şu an kabak çekirdeğinin BPH’ı azalttığı hatta önlediği tıbben kanıtlanmış ve kabul görünmüş durumda. Yine BPH’la bağlantılı ortaya çıkabilecek idrar yolları bozukluklarına da faydalı. Bu mekanizma phystosterin denen bir madde sayesinde oluyor. Kabak çekirdeği karotenoid içeriyor. Yapılan araştırmalar karotenoidden zengin beslenen erkeklerin BPH riskinin düşük olduğunu gösteriyor.

Lif içeriği de kanserle ilgili. Lifli gıdalar kabızlık sorununu ortadan kaldırıyor. Su tutup şişerek tokluk hissi veriyor. Bu sayede hem bağırsaklar normal çalışıp sıkıntı yaratmıyor hem de diet yapmış oluyorsunuz. Ama en önemlisi kabızlık önlenince antioksidan yani kanser yapan maddeler bağırsaklarda daha az kalıyor bu da kanser riskini azaltıyor. Kabak çekirdeği mineraller, esansiyel yağlar ve proteinler bakımından da zengin. Ayrıca içinde kemikler ve iştah için önemli bir madde çinko var. Bir bardak kabak çekirdeği günlük çinko, demir, E vitamini ihtiyacımızın tamamını, yarım bardak kabak çekirdeği ise günlük magnezyum ihtiyacımızın tamamını karşılıyor.

Omega 3 ve omega 6 içeriği beyin fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı oluyor. Zihinsel gelişimi olumlu yönde etkiliyor. Arjinin adlı amnio asit sayesinde nitrik oksit oluşumu ile damarların esnemesi ile ereksiyon ve kalp problemlerinde kullanılma potansiyeli yüksek olduğundan bu alanla ilaç yapım çalışmaları sürüyor. Fosfor içeriyor. Fosfor kemik oluşumuna yardımcı oluyor, böbrek fonksiyonlarını düzenliyor. Sağlıklı kemikler kemik kanseri riskinin azalması anlamına geliyor. Özellikle erkeklerde belli bir yaştan sonra ortaya çıkan kemik erimesini önlüyor yahut azaltıyor.

Doymamış yağ oranı yüksek olduğundan kandaki trigliseridi düşürüyor yani kolestrol sıkıntısının çözülmesine yardımcı oluyor. Yine bu mantıkla ve phystosterin maddesinin de yardımıyla damar kanserine iyi geliyor.

SAĞLİKLI GÜNLER DİLEKLERİMLE....

Gazeteci Yazar ŞAHİN ŞİMŞEK / Ülke Postası

Bu haber 194 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bank Asya İçin Yargıtay Kararı?
Bank Asya İçin Yargıtay Kararı?
Şehit listesi sorgulama?
Şehit listesi sorgulama?