Özgürlüğü olmayan "tutsaklık" : Para

M

Özgürlüğü olmayan "tutsaklık" : Para

M

Özgürlüğü olmayan "tutsaklık" : Para

M.Mücahit DEMİR/Ülkepostası

Kehf 18: Mallar ve evlatlar, dünya hayatının süsüdür.Baki kalacak salih ameller ise Rabbi’nin katında, sevap olarak da ümit olarak da daha hayırlıdır.
“Bu dünya hayatı sadece bir oyun ve eğlenceden ibarettir. Ahiret yurduna gelince,işte asıl yaşama odur.Keşke bilmiş olsalardı.(Ankebut,64)”
Hep daha fazlasını isteme aç gözlülüğü
İnsan ihtiyaçlarına sınır koymalı, asıl gönderiliş gayesini hiç unutmamalıdır. Çok zengin iş adamlarının çocukları intihar ederken herşeyi elde ettim ama aradığımı bulamadım notu bırakan çoktur.Gençlerin aradığı şey hayatın anlamı ve amacıdır. Bulamadıkları şey yaşama motivasyonudur. Hep daha fazlasını istemek ve ihtiyaçlarını karşılasa bile içindeki eksikliği doyuramamak önemli bir varoluşsal sorundur. Bu bir kısır döngüdür. Eğer aile çocuğa gerekli şefkat ve sıcaklığı sağlamazsa çocuk dünyayı düşmanca bir yer olarak algılayacak ve herkesi kendisi için bir tehdit olarak görebilecektir. Psikoloji de buna Horney tarafından ‘temel anksiyete’ adı verilir. Böylesi bir ortamda etrafı düşmanlarca kuşatılan çocuk her şeyi elde etse bile daha fazlasını elde ederek kendini daha fazla güvene almak isteyecektir. Böylece ademoğlu yaşadığı kronik eksiklik hissini giderebilmek için SINIRSIZ SEVGİ ve ONAY GÖRME İHTİYACI, SINIRSIZ GÜÇ ELDE ETME İHTİYACI, SINIRSIZ SAYGINLIK KAZANMA İHTİYACI, SINIRSIZ BAĞIMSIZLIK ve YALNIZLIK İHTİYACI ve SINIRSIZ KUSURSUZLUK İHTİYACI gibi döngülerin içerisinde kaybolacak ve nihayet bir yaşam amacı olmadığı için bu çark içerisinde benliğini yitirecek ve sınırsız istek ve ihtiyaçlarının peşinden koşarak, özgürlüğü olmayan bir tutsaklık içinde ömrünü tüketecektir. Çevremizi incelediğimizde bu tarife uyan ne kadar çok insan olduğunu görmek bize endişeye sevk edecektir.İşin kötüsü bu sınırsız ihtiyaçların her birisi bir psikolojik problemin kökeni ve gerekçesidir. Yapılacak olan ihtiyaçlarımızın bir amaç değil araç olduğunu aklımızda bulundurmak ve yaratılış gayemizi unutmadan yaşamak ve geleceğimiz olan çocuklarımıza güvenli ve duygusal dünyalarını doyurucu bir aile ortamı sunmak, onlara sınırlarını çok iyi öğretmek ve kendimizin de sınırlı bir fani olduğumuz gerçeğini bir an bile aklımızdan çıkarmadan yaşamaktır. Elbette, asla yorgunluk,bitkinlik ve tükenmişlik hissine kapılmadan ülkemiz ve milletimiz için çok çalışarak ve her ne işi yaparsak yapalım en iyisini yapmaya çalışarak ilkeli ve tutarlı kimseyi kayırmadan adil olarak yaşamalıyız.
“İnsan için ancak çalıştığı vardır. Şüphesiz onun çalışması ileride görülecektir. Sonra çalışmasının karşılığı kendisine tastaman verilecektir. Şüphesiz en son varış Rabbinedir.( Necm 39-42 )

Ahmet Akın – Sakarya Üniversitesi

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum