Orada Yaşayana Göre İncirlik Hava Üssü?

Adana’da bulunan İncirlik hava üssünün ne ifade ettiğini ancak orada yaşayanlar ve gerçeği görenler bilir...

Orada Yaşayana Göre İncirlik Hava Üssü?

Adana’da bulunan İncirlik hava üssünün ne ifade ettiğini ancak orada yaşayanlar ve gerçeği görenler bilir...

Orada Yaşayana Göre İncirlik Hava Üssü?

Adana’da bulunan İncirlik hava üssünün ne ifade ettiğini ancak orada yaşayanlar ve gerçeği görenler bilir. Günün konusu olduğu için içinde yaşadığım ve gördüğüm incirliği kısaca anlayatım.
Üssün hizmete girişinin 53. yıldönümünde İncirlik Üssü Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre: 1951 yılında inşaatına başlanan İncirlik Üssü, Aralık 1954'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Amerikan Hava Kuvvetleri'nin hizmetinde ortak kullanıma açılmıştır. Daha sonra 1957 yılında Amerikalıların “39. Hava Üs Kanat Komutanlığı” olarak konuşlandırılmasından sonra, Adana ve İncirlik üssü küçük bir Amerika olmuştur.

İncirlik hava üssünün yönetimi ve denetimi TSK'da olan, gerçekte NATO'nun önemli bölgesel bir depo üssüdür.

Hava kuvvetlerindeki gerçek adı “Tanker Üs Komutanlığı”dır. Üssün girişinde Türk bayrağımız asılıdır. Bu sadece görünüştedir, hiç kimse elini kolunu sallayarak üsse giremez, üssün güvenliğini Türk ve Amerikalı askerleri üstlenmiştir, ama gerçek güvenlik Amerikan askerindedir.

Amerikalılar tarafından Orta Doğu’da meydana gelebilecek her türlü olaylarda, orta, ağır bombardımanlarda kullanılacak ve acil durumlarda da toparlanma üssü olarak plânlanan üs, Ortadoğu'daki tüm krizlere cevap verecek güçtedir.
Emekli olduğum 1976 senesine kadar, hava kuvvetlerinin ana üsleri her sene sıra ile bir ay İncirlikte görev yapıyorlardı. Görev yaptığım her üs komutanlığının filosu ile bir aylık görevle Adana İncirlik üssüne ekiple beraber bende çok intikal yaptım. Üste Türklere ait bir hangar, mütevazi komutanlık binası, erlerin yemekhane ve yatakhaneleri, biz intikal personeli için yatakhane için 5 baraka, gazino ve tabldot bırakılmıştı. Bunların etrafındaki yerler kalın kırmızı çizgilerle boyalı olup çizgilerin üzerinde “Geçmek Yasaktır” yazıları vardı.

Bazı arkadaşlar gaza gelerek bu çizgileri geçtiklerinde, aniden sirenleri çalan Amerikan MP arabasıyla gelenler arkadaşın ellerini kelepçeleyerek götürürlerdi. Bu durumu duyan filo komutanımız da öfkeyle gidip “Maksadı aşan bir yanlışlıkla geçildiğini” söyleyerek arkadaşımızı alıp getirir ve bu olayı yapmamamızı rica ederdi.

Bu kısa açıklaman ile İncirlik’in gerçekte kimin elinde olduğuna siz karar veriniz. Üste Amerikalıların aileleri ile beraber yaşamları için, her türlü lüks tesis, eğlence yerleri ve lojmanlar bulunmaktaydı. Amerikan mamulleri üste yüzde 50 daha ucuza satılmaktaydı, ancak bunlardan almak için üste tanıdığınız bir Amerikalı asker bulmak zorundasınız. Zira üsteki mağazalara Türklerin girmesi yasaktır. İncirlik hava üssü en az 3000 Adanalının ekmek kapısıdır.
Üste en sevdiğim bina Amerikalıların yaptırdığı çok güzel, çok değişik mimari yapı olan küçük camidir. Çünkü hava üstlerinin hiç birinde böyle güzel bir cami olmadığı gibi cami binası yoktu. Bir binanın bodrumu veya bir eski baraka cami olarak kullanılırdı. Bu kadar güzel şirin küçük cami o tarihlerde yaşadığım şehirlerde yoktu.

İncirlik bana göre, Türkiye’nin kalbine batırılmış bir hançerdir. Bu hançer çıkarılmadan Türkiye’nin mutlak bağımsız olacağına inanmıyorum. İncirliği tanımak için içinde yaşamak veya hiç olmazsa dikkatlice dolaşmak gerekir. Bir basın heyeti gezip görürse tüm gerçek kamuya aydınlatılır.

Kaynak: İsimsiz Kahraman


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum