MAĞDURİYET BAKANLIĞI OLUR MU?

Binnur Günay / Ülke Postası Şişli'de uzun süreden beri devam eden bir eğitim problemi var

MAĞDURİYET BAKANLIĞI OLUR MU?

Binnur Günay / Ülke Postası Şişli'de uzun süreden beri devam eden bir eğitim problemi var

MAĞDURİYET BAKANLIĞI OLUR MU?

Binnur Günay / Ülke Postası

Şişli'de uzun süreden beri devam eden bir eğitim problemi var. Yarın itibariyle de konuyla ilgili olarak öğrenciler ve aileleri demokratik tepkilerini dile getirip seslerini duyurmak adına protesto gösterileri düzenleyecekler.
Konunun inşaat ve farklı denklemlerinden ziyade öğrenci ve öğrenci ailelerinin mağduriyetleri üzerinden değerlendireceğim.

Şişli teknik ve endüstri meslek lisesinde öğrenim gören yaklaşık 6 bin öğrenci yeni eğitim öğrenim sezonunda perişan haldeler. Okulun bulunduğu alan Bulgar Ortodoks kilisesi tarafından Taşyapı inşaat fırmasına anlaşma uyarınca devrediliyor. Devir teslim sürecinde 60 dönümlük arazinin 43 dönümüne AVM ve rezidans projesi, kalan 17 dönümlük arazi de okula tahsis ediliyor.

Bu süreçte inşaat bitimine kadar öğrencilerin başka okullara kayıtlarının yapılması ve alınması bir türlü gerçekleşmiyor. Yeni sezonda öğrenciler ve velilerin belirsiz bekleyişi sürüyor. Olayın teknik boyutu bu.
Mahkeme süreçleri var hukuki boyutları var. Oraya girmeyeceğim.

Vurgulamak istediğim şey, Türkiye'nin en köklü lisesinin öğrencileri üzerinden hükümete çakmak isteyen çevrelerin piyasaya çıkması bir yana, hükümet kanadında ve mülki idareler bazında valilik, il milli eğitim müdürlüğü ve MEB nezdinde bu mağduriyeti giderecek adımların atılmaması.

Milli eğitim müdürlüğü yetkilileri olaya dair çözüm getirecek karar almasına rağmen ortada çözümün olmaması.
Ak parti teşkilatlarında çözüm için kimsenin elini taşın altına sokmaması.

MEB'in konunun çözümü için valilik inisiyatifiyle soruna çözüm getirici öneriler ve uygulamalar ortaya koyamaması olarakta özetlenebilir.
Yerel idarecilerimiz başta olmak üzere MEB yetkilileri ve siyasilerimizin bu sorunun çözümünden yana inisiyatif almasına engel bir durum mu var?
Sayın milli eğitim bakanımız, Şişli endüstri merkez lisesinin kısa bir ilgi ile çözüme kavuşturulacak sorununa el atılmamasında ihmal mi var, zaafiyet mi var, karar mı var?

Kaostan medet bekleyen odakların olaya dahil olmak istediği bu sorunu kim ya da kimler çözecek?
Sol tandanslı gruplar mı?

Alman vakıfları mı?
CHP mi?Yoksa rantiye peşinde koşan gizli aktörler mi?
Bir an önce bu mağduriyetin giderilmesi için birilerini inisiyatif alması gerekiyor.
Unutmamalı ki bu tür olaylarla Ak parti imajı ve Ak partili seçmen üzerinden operasyonlar devam ediyor.
Olayın çözümüne çözümsüzlük sunanlar doğacak sıkıntılardan mesul sayılmaz mı?

Binnur Günay / Ülke Postası

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum