“Geçen haftaya bakış” ETME BULMA DÜNYASI “Almanya ve...

“Geçen haftaya bakış” ETME BULMA DÜNYASI “Almanya ve İsrail”

Ömer Faruk Arlı/Ülke Postası Almanya Şansölyesi kazanarak yenildi! Geçen hafta, Irak’taki referandum kadar, Almanya’da yapılan seçimler ve sonuçları da dünya gündeminde yer edinen en

02 Ekim 2017 - 07:58

Ömer Faruk Arlı/Ülke Postası

Almanya Şansölyesi kazanarak yenildi!

Geçen hafta, Irak’taki referandum kadar, Almanya’da yapılan seçimler ve sonuçları da dünya gündeminde yer edinen en önemli gelişmelerden biriydi.

Türkiye karşıtlığını daha doğrusu “düşmanlığını” her fırsatta dile getiren ve 2005 yılından beridir Almanya Şansölyesi olarak anılan Angela Merkel birinci parti olarak sandıktan çıksa da Hristiyan Demokratik Birlik (CDU/CSU) yüzde 8 oranda oylarını eritti. Normal şartlarda buna sevinmeliydik, “sevindik de” Ancak aynı seçimin bir de galibi vardı. Almanya’nın “en büyük” yabancı ve İslam düşmanı Nazi yanlısı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) yüzde 14 oy alarak Meclis’e girdi.

Ağır yenilgi alanlardan biri de, Merkel’in ikili koalisyon ortağı Martin Schulz liderliğindeki Sosyal Demokrat Parti (SPD)… Üçlü koalisyonun zor gözüktüğü Almanya’da yeniden sandık başına gidecek gibi gözüküyor.

Gözüken başka bir şey daha var! Kazanan ve kaybedenlerin Türk ve Müslüman dostu olmadığı gerçeği! Sonucunda ise yakılan yıkılan camiler. Son örnek İsveç’te yaşandı ki, Avrupa’da giderek tırmanan ırkçılığın geldiği noktayı gözler önüne yeterince sermektedir zaten.
Korsan referandum ve sonuçları
Sonuçları itibariyle bölgede dengeleri alt üst edecek düzeyde olan Irak’taki referandum, adı “korsan” olsa da tüm baskılara rağmen yapıldı.

Mesut Barzani, gayrimeşru referandum sonrası yaptığı ilk açıklamada "Referandumun başarılı bir şekilde geçtiğini, halkın çoğunluğunun 'evet' oyu kullandığını, IKBY'nin de yeni bir sürece girdiğini, son olarak Bağdat ile ciddi şekilde diyaloğa girmeye hazır olduklarını ifade etti.

Referandum sonrasında, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, sınır kontrollerinin 3 gün içerisinde Bağdat'a verilmemesi halinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) çift yönlü tüm uluslararası hava uçuşlarını durduracaklarını bildirdi.

Türkiye’den yükselen sesin sahibi ise AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal’dı:

"Bizim bölgede bir oldubittiye karşı çıktığımızı ve bunu da kabul etmeyeceğimizi ifade etmemizin ayrı bir hukuku ve sebebi var." dedi.
Peki, Amerika ne diyor bu hususta?
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ülkesinin Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin "tek taraflı referandumunu tanımadığını" duyursa da 2020 seçimlerinde Amerikalı Yahudilerin oylarını cebe indirmeyi hedefleyen Trump ve ekibinin Irak’ın bütünlüğü konusunda samimi olduğu söylenemez!
“Büyük İsrail” oyununda “son level’e yaklaşmak üzereyiz!
Son 30 yıldır başımıza bela edilen PKK, vitrin değişikliği ile biraz da vernellerek adı PYD’ye çevrilerek daha yumuşak (!) bir görüntüye büründürüldü…
Kimin eliyle? Cevap geliyor!
İlk olarak Amerikan-İsrail yapımı ortaklığında, daha öncekilere (Hizbullah, El-Kaide) benzer suni bir örgüt kuruldu “IŞID” Akabinde ise, petrol kaynaklarının bulunduğu bölgeyi istila ve işgal etmelerine göz yumuldu.

Böylelikle zengin petrol yatakları İŞID’in daha doğrusu Amerika ve İsrail’in kontrolüne/eline geçti.

Geçmişte “Gizli” kaşeli yardımlar dağıtan Amerika, terörle (IŞID) mücadele bahanesi gösterilerek PKK/PYD’ye binlerce TIR’dan oluşan askeri yardımı “aleni” bir şekilde yaptı ve yapmaya da devam ediyor.
Peki kime?
George Busch’un böldüğü Irak’ın Kuzey’inde bir süreliğine nöbet tutan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) tabiri diğerle “Aşiret reisi” Barzani’ye…

Referandum öncesi ve sonrası İsrail- Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) yakınlığı gözlerden kaçmadı! Bölgedeki tansiyonu yükselten İsrail bayraklarının Iraklı Kürtler tarafından dalgalandırılmasını -bir nabız yoklama hareketi- olarak algılamak lazım. Zira benzer şey, bundan 50 yıl önce tekrarlandı;

İsrail askerleri, 1969 senesi Mescid-i Aksa'da büyük bir yangına sebebiyet vermiş, dönemin İsrail Başbakanı Golda Meir şunları söylemişti; "O gece sabaha kadar korkudan uyuyamadım. Zannediyordum ki, Müslümanlar dört bir taraftan İsrail'e girecekler. Lakin sabah oldu ve korkulan olmadı. İşte o zaman idrak ettim ki biz, dilediğimizi yapabiliriz, zira bu ümmet uyuyan bir ümmettir!"

Ama bilinmeli ki, ne ümmet olarak ne de millet olarak uyumaya vaktimiz yok!
Tek ses
Sınırlarımızda ciddi daralmalar var. Büyük bir baş ağrısının, panik atakla karışması karşısında suskunluğumuzu bozacak ve geçmişte olduğu gibi masaya yumruk vurma pozisyonumuza yeniden kavuşmamız lazım.

Bölgedeki hareketlilik sürerken, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın İran'a gittiğini TBMM'de düzenlenen yeni yasama yılı resepsiyonunda kuvvet komutanlarıyla bir süre sohbet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ağzından duyduk;

"Genelkurmay Başkanımız İran'a gitti. Biz, her an hazır olalım her şeye." sözlerine komutanlar "Hazırız." diye karşılık verdi.
Yüzde 40’lık MTV için yeniden düzenleme sevinci
Hafta içi açıklanan ve MTV'de yüzde 40 artış öngören "torba yasa tasarısı"ndaki düzenlemeye gelen tepkiler üzerine;

Zammın, Bakanlar Kurulu'nda yeniden değerlendirilebileceğinin işaretini de verdi Erdoğan.
TEOG’dan sonra sıra YGS-LYS’de kalkıyor!
YÖK'ten, üniversite sınavında Yükseköğretime Geçiş Sınavı ve Lisans Yerleştirme Sınavları ayrımının ortadan kalkacağı, yükseköğretim programlarına sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puanları ile girileceği bildirildi.

Toplam 4 puan türünün olacağı ve baraj puan uygulaması yine devam edeceği

Üniversite sınavında sorular, önceden olduğu gibi Milli Eğitim müfredatından oluşacak.
İBB Başkanı Uysal oldu
Geçen hafta Kadir Topbaş'ın sürpriz istifasıyla boşalan İstanbul Büyükşehir

Belediye Başkanlığı'na Mevlüt Uysal seçildi.

Koltuğa oturduğu ilk günün sabahında ise, soluğu Eyüp Sultan’da aldı ve sabah namazını burada kılarak “İstanbul, dünden bugüne önemini koruyarak ulaşmıştır. Bu itibarla şehrin emini olmak kutsal bir görevdir” mesajın vermeye çalıştı… Biz de çiçeği burnundaki başkana başarılar diliyor, İstanbul için hayırlı olsun diyoruz.
Putin Ankara’da…
Geçen hafta ülkemiz önemli bir konuğa ev sahipliği yaptı. Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir araya gelen konuk devlet başkanıyla Suriye ve Irak’ın toprak bütünlüğünün yanı sıra ikili ticaretin artarak devam etmesi başlıkları ele alındı. Ziyaretin Türkiye tarafından Rus S-400 sistemlerinin satın alındığı bir dönemde gerçeklemesi dış basında yankı uyandırdı.
Özal’ın emaneti Süleymanoğlu'na Erdoğan’dan yakın ilgi
Karaciğer yetmezliğinden tedavi gören, dünya ve olimpiyat şampiyonu eski milli haltercimiz Naim Süleymanoğlu’nun sağlığı, Cumhurbaşkanın talimatları doğrultusunda özel doktoru Prof. Dr. Serkan Topaloğlu'na emanet edildi. Cep Herkülüne acil şifalar diliyoruz.
Milli motosikletçimiz Sofuoğlu Fransa'da kaza yaptı.
Dünya Supersport Şampiyonası'nın 10. ayağında yarışan Sofuoğlu, başkent Paris yakınlarındaki Nevers Magny-Cours Pisti'ndeki sıralama turlarında geçirdiği talihsiz kaza sonucunda yaralandı. Vücudunun çeşitli yerlerinde kırıklar oluşan dünya şampiyonu motosikletçimiz, Sağlık Bakanlığınca gönderilen ambulans Türkiye’ye getirilerek tedavisine balandı. Şampiyonumuza geçmiş olsun diyor tedavisinin ardından şampiyonluk kupasını havaya kaldırmasını temenni ediyoruz.
Muharrem ayında aşure
Nuh Peygamber’den ve

tufandan geriye bir aşure

kaldı!

Bereket ve lezzet katsın

hanelerimize diyor bu

haftayı burada bitirirken

yeni bir yolculuğa

yelken açıyoruz;

Hayal Bilgisi Dergisi ile Van Yazarlar ve Şairler Derneğince düzenlenen ve bu yıl 4-7 Ekim tarihleri arasında üçüncüsü gerçekleştirilecek olan "Ercişli Emrah Şiir Yarışması ve Ödül Töreni" 20'ye yakın yayınevi ile 30'u aşkın yazar, şair ve sanatçının katılımıyla büyük bir "Edebiyat Şöleni"ne ve "Kitap Fuarı"na gidiyoruz...

Bekleriz efendim…

Ömer Faruk Arlı/Ülke Postası

Bu haber 231 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bank Asya İçin Yargıtay Kararı?
Bank Asya İçin Yargıtay Kararı?
Erdoğan Fetö'yü bilmiyor muydu?
Erdoğan Fetö'yü bilmiyor muydu?