Cemaatlere Sesleniyorum !! Pasif "iyi"den , Aktif "iyi"ye

Cemaatlere Sesleniyorum, Pasif “iyi”den , Aktif “iyi”ye İslam’ı sadece“Namaz, Oruç, Hac ve Örtü “ olarak nitelendirip..

Cemaatlere Sesleniyorum !! Pasif "iyi"den , Aktif "iyi"ye

Cemaatlere Sesleniyorum, Pasif “iyi”den , Aktif “iyi”ye İslam’ı sadece“Namaz, Oruç, Hac ve Örtü “ olarak nitelendirip..

Cemaatlere Sesleniyorum !! Pasif "iyi"den , Aktif "iyi"ye

Cemaatlere Sesleniyorum, Pasif “iyi”den , Aktif “iyi”ye İslam’ı sadece “Namaz, Oruç, Hac ve Örtü “ olarak nitelendirip. Cennetten de yer garantiler gibi dini öğretmeyin.

İslam toplumsal bir dindir. Bireysel vazifeleri hayatın merkezine oturtup Müslümanları toplumsal alanlardan soyutlayıp “KOYUN” gibi hareket ettirmek gerçek DİN değildir. Müslümanlardan boşalan alanları küfür ehli insanlar doldurmakta ve dünya hayatını onlar yönetmektedir. Oysa ki Müminin dünyası Ahireti için bir tarladır. Onu ekmeli ve sulamalı ki ahirette de ürünlerinden faydalanabilsin.

İslam şuan ki öğretilen bir DİN gibi indirilmiş olsaydı. Toplumsallığın bir anlamı olmazdı ,bireysel olarak yaşanırdı. Kur-an “EY İNSANLAR , EY İMAN EDENLER” diyor. “Ayşe, Fatma ,İpek, Mehmet, Abdullah, Mustafa “demiyor. Bu yüzden sadece bireysel görevlerini yapan insanlar Dine ve dünya ya fayadalı olamaz. Hem bireysel hem toplumsal çalışılmadığı sürece İnsan “İNSAN “ olamaz.

Hiç şüphesiz İslam tek hak dindir. Gerçek İslam'ın sahibi olan Allah tır!! Gerekçe ise bu dinin tebliğcisi ve alemlere rahmet olarak gönderilen Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) imanın kişisel olarak, İslamın ise toplumsal yaşanmasının öneminden sık sık bahsetmiş ve Allah c.c dinini sosyal bir din olarak tamamlamıştır.
Bu yüzden Kabuğuna çekilmiş bir Müslüman topluma ve İslam’a faydalı değildir. Bilakis zararlıdır. Çünkü islam’a ve Müslümanlara en önemlisi “İNSANLIĞA “karşı yapılanlara sessiz kalıyordur.

Sorumluluklarımızdan kaçmayalım..!!

Tembel olmayalım..!!

Elimizi taşın altına koyalım..!!

İşte o zaman İNSANLIK kurtulur. “Biz göğü, yeri ve aralarında olan varlıkları oyuncak olsun diye yaratmadık.”(Enbiya, 21/16)

Ahiret için mahsulatın ekildiği bir tarla, amellerin yazıldığı bir defter, imtihanın yapıldığı bir salon hükmündedir. Enbiya suresindeki ayetin verdiği mesaj dünyanın bu iki yönüne dikkat çekmeye yöneliktir. Bu pencereden bakıldığında ayetin mesajını şöyle anlamak gerekir: “Bu dünya ciddi bir okuldur, bir mekteptir, bir üniversitedir... Sakın tembellik edip de imtihanı kaybetmeyin. İmtihan çok ciddidir, ilave bir bütünleme sınavı da asla söz konusu değildir...”
Dünya sevgisi hakkında farklı değerlendirmeler yapılıyor. Bazıları dünya zevkinden başka bir şey düşünmezlerken, bazıları da dünyanın her türlü zevkine karşı çıkıyor, sadece ahiret için çalışmak gerektiğini söylüyorlar. Bu iki ucun bir orta noktası yok mu.?

Elbette VAR.

Bunu bulmak ta zor değil işte bunun için Peygamberimizin hayatı bizim için önemli. O tek başına dinini yaşayan bir Müslüman olmadı. Toplumsal ve insani değerlere önem verdi. Hatta ve hatta birinci plana aldı.
Arkadaşlar bu konu çok su kaldırır fakat kısaca kendinize gelin.

Haber: İpek Yavuz/ulkepostasi.com


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum