BERLİN'DE LİBYA KONULU KONFERANS ANALİZİ! 

Ülke Postası yazarı İnci SALAR, Berlinde ki Libya Konulu konferans ile ilgili çok önemli tespitlerde değinerek bu gün köşesine Berlindeki Libya konulu gündeme dair analizi yazdı...

BERLİN'DE LİBYA KONULU KONFERANS ANALİZİ! 
20 Ocak 2020 - 03:15

Berlin Konferansında Türkiye'nin de masada oluşu memnuniyetini gölgegede bırakacak, yine Turkiye'ye yönelik alehte oyunlarıda görmekte yarar var! 

Türkiye'nin Libya anlaşması ile Doğu Akdenizde hem haklarını hem de alan hakimiyetini genişletmesi üzerine kazandığı zafer malumdu, bir de bunun üzerine tezkere ile asker göndermesi, Berlin'de masaya oturmasına baş neden teşkil etti. 
Bu zaferin ileri görüsünü daha önce de yazdık; 
Fransa'nın Kuzey Afrika'da zafiyete girmesi, buna mukabil Türkiye'nin varlığının güçlenmesi, Cezayir ile arasında soğuk ilişkileri yeniden ısıtması, İtalya cephesini yanına çekmesi, bize Fransa gidiyor Türkiye mi yerleşiyor dedirtmişti.
Elbette biz bu gelişmeleri öngörebiliyorsak batı da görüyordur çıkarımından ,Berlin Konferansının Türkiye tuzaklarını da iyi okumak lazım.
Peki bunlar nedir?
Öncelikle Askerler çekilsin bildirgesi vardı.
Yani Rusya ve Türkiye Libya'dan çıksın demek istiyorlar, zira Rusya ve Turkiye'yi safdışı etme planı aşikar. 
"Askerler çıksın, Libya kendi kaderini kendi belirlesin." maddesi belki de en tehlikelisi, hatırlarsak bu cümleyi en son Irak için kurmuşlardı, "Irak kendi kaderini kendi belirlesin" dediler ve Irak üçe bölünmüştü, Barışçıl garantörler devre dışı bırakılsın ki, kendileri çöksün. 
Konferansta gelen bir diğer öneri de, bundan sonra devam etmesi planlanan Libya konferansının Avrupa Birliği çatısı altında devam etmesiydi. 
İşte bu da tam olarak AB'de olmayan Rusya ve Turkiye'yi devre dışı bırakmak. Bugün konferansa çağrılmayan Yunanistan'ın, AB görüşmelerinde devreye girecek olması planı. 
Bir diğer öneri Hafter ve mevcut Hükümetin çekilmesi ve yeni bir hükümet kurulması; 
Yani Sisi modeli, kendi belirleyecekleri kukla bir isimle hükümet oluşturmaları. 
Son olarak da Libya Petrolünün kontrolünü Libya Merkez Bankası ile (bağımsız değil, IMF güdümlü) uluslararası şirkete bağlamak! 

Türkiye tam ayağını basmış Doğu Akdeniz'e, oradan da Kuzey Afrika'ya giriyorken, o ayağı kırma planları aslında dünkü konferansta ayan beyan ortadaydı. Türkiye'ye eşlikçi ve boru hattı ortağı Rusya ile birlikte, Türkiye'nin Doğu Akdeniz zaferi baltalanmak istendi! 

Türkiye uyanık olacak ve bu oyunları görerek Rusya ile birlikte hem gardını alacak hem de kontratak planını cebinde hazır tutacak.. 

Bugünden sonra bu büyük zaferin geri dönüşümü olmamalı..! 
İnci Salar

Yazarın Diğer yazıları Mutlaka Okuyun>>>


YORUMLAR

  • 0 Yorum