SON DAKİKA

Trump rok Erdogan şah İsrail mat …

GÜNDEM, Hatay Haber, Ortadoğu, SİYASET

Gelin Onlar Gibi Aglayalım …

GÜNDEM, Hatay Haber, Ortadoğu, SİYASET

TÜRKİYE AB İLİŞKİLERİ

0
0

Zora girdi. İki taraf da zehir zemberek. Bir evlilik boşanmaya dayanmışsa iki tarafta da hata vardır.

Türkiye’nin zaafları var. AB Gibi bir birliğin içinde yer almak için hala çok eksiğe sahip. Ama bunları giderme çabası var. ‘Sittin sene’ AB kapısında bekleyecek değil. Kimse beklemez. Gelene geçene bakan, camdan içeriyi gözetleyen kibritçi kız gibi.

Türkiye’nin canı burnuna gelmiş. 5 Milyon civarında sığınmacıya ev sahipliği yap. Onlara insani koşullar hazırlamaya çalış. Bunun mali yükünü çek. Üstüne üstlük terör saldırılarıyla hırpalan. Bir darbe teşebbüsüne maruz kal…… Yani pişmiş tavuğun başına gelmemiş olan senin başına gelsin.

Bunların karşısında ‘yeni evimiz’ olarak görmeye çalıştığımız AB den gelen nedir?
Sana hak vermesinler ‘demokrasi gücü’ saydıkları teröre destek verenlere hak versinler.
Darbe teşebbüsünde bulunanların savunulmasını, korunmasını üstlensinler.
Aman bunlara dokunma ….! Dokunursan yakarız. Müzakereleri askıya alırız. Yaptırım uygularız. Birliğe asla giremezsin.

Kim bunları söyleyenler? AB oturup da karar mı almış? Hayır; sözcüler konuşuyor. AP Dönem Başkanı, Türkiye raportörü, genişleme sorumlusu gibi. Bunların Türkiye’ye yönelttikleri bu tehditleri gerçekleştirme yetkileri yok. Ancak yetkili kurullara öneri olarak sunabilirler. Ama öyle davranmıyorlar. Asarız, keseriz; Türkiye…… Hizaya gel, hıııı…… havasındalar.

Türkiye Avrupa’ya kalkan olsun. Sığınmacıları bünyesinde tutsun. Onlar maddi katkı bile yapmasınlar. Türkiye vecibelerini yerine getirmiş , Geri Kabul Anlaşmasına uymamışlar. Darbe teşebbüsüne doğru dürüst karşı bile durmamışlar, destek vermemişler. Bu işin arkasında Amerika ile birlikte AB nin olduğuna dair Türkiye’nin ciddi kuşkuları var. Bunu gidermeye çalışma, idam tartışmalarını bahane et, Türkiye’ye yüklen. Bu durum daha da ipleri geriyor. Avrupa Birliği sözcüleri acemi politikacılar gibi fevri davranıyor. Kati Piri, Schulz, Mogherini; böyle davranarak Türkiye’yi etkileyeceklerini sanıyorlarsa aldanıyorlar. Tam tersi etki yapıyor onların üstenci açıklamaları.

Onların bu tutumu bizdeki muhalefete de ellerini ovuşturtuyor. Bizimkiler sanıyor ki AK Parti çuvallıyor. Halbuki yara alan Türkiye-AB ilişkileridir. Bir iktidar değişikliği olsa bile kolay kolay onarılamaz noktaya gidiyor.

AB sıkı sorunların sarmalındadır. Yeni ‘sorun’ olarak gördüğü Türkiye ile ilişkileri bitirmek istiyor. Türkiye’nin kötülemesi işlerine geliyor. Daha da kötülesin ve Avrupa’dan uzaklaşsın, bunun suçunu da ona yıkalım diye bu çıkışlar.

AB nin kendine gelmesi, Türkiye’ye hiç de iyi niyetle bakmayanların etkisinin kırılması, makul politikacıların öne çıkması lazım. Yoksa AB, Türkiye’yi günah keçisi ederken aynı zamanda kendi ayağına da sıkmış olacak. Türkiye artık eski Türkiye, AB ye muhtaçlığı da o kadar yakıcı değil. Ama AB nin Türkiye’ye ihtiyacı giderek artıyor. Enerji yollarında Türkiye söz sahibi oluyor. Ve ABD de kazanan Trump, Avrupa’ya eskisi gibi yaklaşmayacak.

Firuz Türker / medyasizsiniz.com

0 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
Aşağıda yer alan misafir bölümünden mesaj gönderbilir, zaten bir hesabınız var ise yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*
Forum (soru cevap) Bölümünden Yapılan Haber ve Yorumlar, Doğruluğu ve kişi hakları ihlali sorumluluğu haberi ve yorumu yapan kişiye aittir. kesinlikle ulkepostasi.com sitemiz sorumlu değildir. Yapılan Haber kanuna aykırılık Teşkil ederse ve kişi haklarını ihlal ederse Haberi yapan kişi bu suçla mahkemeler tarafından yargılanır...

BU AY ÇOK OKUNANLAR

POPÜLER FOTO GALERİLER

sanalbasin.com üyesidir