SON DAKİKA

Gelin Onlar Gibi Aglayalım …

GÜNDEM, Hatay Haber, Ortadoğu, SİYASET

Kaçıncı haykırışım bu sana …

GÜNDEM, Hatay Haber, Ortadoğu, SİYASET

MİLLETVEKİLİ SAYISI NEDEN 600 OLUYOR

0
0

Sabah TV’de K.Kılıçdaroğlu konuşuyordu, 50 MV’ne 5 yılda ödenecek toplam maaş şu kadar olur, emekli maaş ödemeleri şu kadar olur vs. hesaplar yaptı ve bir kaç defa “biri bana MV sayısının neden 600 olduğunu açıklasın” dedi.

Bir çok kişi bunu soruyor esasen…

Ben bildiğim ve anladığım kadarıyla anlatmaya çalışayım…

Temsili demokrasilerde “temsilde adalet” ilkesi gereği meclisteki milletvekili sayısı mümkün mertebe belirli bir nüfus miktarına bir milletvekili düşecek şekilde oluşturulur.

  • Ülke seçim çevrelerine bölünür ve her seçim çevresi nüfusu oranında mecliste temsil edilir..
  • Türkiye’de her il bir seçim çevresidir. Ayrıca büyük iller bir kaç seçim çevresine bölünmüştür.

En küçük il nüfusu 80 000’dir. Hatta 80-100 000 civarı nüfusu olan Bayburt, Iğdır, Ardahan, Şırnak, Bingöl, Hakkari vb gibi bir kaç il var.

En küçük il esas alınarak her 80 000 nüfus bir milletvekili ile temsil edilecek olursa 80 000 000 nüfuslu Türkiye’de TBMM’nin 1000 üyesi olması gerekir. Bir çok parti birbirine yakın oy aldığında %30-35 oy alan partinin bir ili temsil etmesi hakkaniyetli olmayacağı için her il en az 2 milletvekili ile temsil edilmektedir. Bu durumda 40 000 nüfusa bir milletvekili düşer ki TBMM’nin 2000 kişiden oluşması gerekir..

2000 üyeli meclis adil olabilir ama pratikte sıkıntılar yaratacağı için sayı düşük tutulmuştur. 61 anayasasına göre 450 idi. 82 anayasası ile 400 oldu, değişikliklerle sonra 500 ve daha sonra 550 oldu…

Bir çok Güney doğu ve doğu illerinde 40-50 000 nüfusa bir milletvekili düşerken İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi illerde 180-200 bin nüfusa bir milletvekili düşmektedir. Bu durum nüfusu küçük illerde etkinliği yüksek, etnik siyaset yapan partiler için mecliste temsil oranı bakımından avantaj oluşturmaktadır..
Nüfusu 80 000 000’a ulaşan Türkiye’de günün siyasi şartları da dikkate alınınca MV sayısının neden 600 olduğunun anlaşılması zor olmaz sanırım…

Mehmet Yaprak

0 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
Aşağıda yer alan misafir bölümünden mesaj gönderbilir, zaten bir hesabınız var ise yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*
Forum (soru cevap) Bölümünden Yapılan Haber ve Yorumlar, Doğruluğu ve kişi hakları ihlali sorumluluğu haberi ve yorumu yapan kişiye aittir. kesinlikle ulkepostasi.com sitemiz sorumlu değildir. Yapılan Haber kanuna aykırılık Teşkil ederse ve kişi haklarını ihlal ederse Haberi yapan kişi bu suçla mahkemeler tarafından yargılanır...

BU AY ÇOK OKUNANLAR

POPÜLER FOTO GALERİLER

sanalbasin.com üyesidir